Okup za obraz, czyli sensacyjna historia klasztoru

sw. onufry miniatura 1 2025 01 08 205125

Dziś (08.01) drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzą prawosławni wierni, posługujący się liturgicznym kalendarzem juliańskim. To dobra okazja, żeby odwiedzić kilkusetletni klasztor prawosławny w Jabłecznej (powiat bialski).

To miejsce przepełnione jest niezwykłymi historiami. Uwagę odwiedzających przyciąga zabytkowa cerkiew pw. św. Onufrego, zbudowana w stylu klasycystycznym. Znajduje się w niej cudowny obraz, prezentujący patrona klasztoru. Św. Onufry przedstawiony jest na nim jako stojący starzec z długą brodą sięgającą do kolan.

CZYTAJ: Boże Narodzenie u prawosławnych. Drugi dzień świąt

Według ustnych przekazów obraz przypłynął rzeką Bug. Z jego pojawieniem związane są początki klasztoru. Późniejsza historia malowidła może posłużyć za scenariusz filmu sensacyjnego. W latach 90. XX wieku dzieło – wraz z obrazem Bogurodzicy – zostało skradzione. Po kilku latach udało się te cenne obrazy odzyskać po opłaceniu okupu w wysokości 10 tysięcy dolarów.

Warto dodać, że w Jabłecznej zachwyca nie tylko architektura, ale też otaczające klasztor pomnikowe dęby, które oczywiście były światkami tych historycznych wydarzeń.

MaT / opr. ToMa

Fot. www.klasztorjableczna.pl

Exit mobile version