Ulga w bólu. Jedyny taki ośrodek w regionie uroczyście otwarty [ZDJĘCIA]

img 1372 2024 12 19 201533

Lubelski Ośrodek Spastyczności powstał w Lublinie. Placówka działa przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 i jest jedynym tego typu miejscem w regionie. Ośrodek świadczy pomoc pacjentom m.in. po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego, a także przy dziecięcym porażeniu mózgowym. 

– Spastyczność to zaburzenie czuciowo-ruchowe, które polega na wzmożonym napięciu mięśni – mówi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie Michał Szabelski. – Mówimy o ogromnej dolegliwości, napięciu mięśni zarówno w kończynach górnych, jak i dolnych. To dolegliwość, która powoduje duży ból. Dzięki temu ośrodkowi możemy odpowiednio wcześnie zareagować i już na wczesnym etapie pojawienia się dolegliwości ulżyć pacjentom, ale również zaoferować świadczenia, procedury pacjentom, którzy zmagają się z tą chorobą od dłuższego czasu.

– Bez takiej rehabilitacji ból jest silniejszy – mówi jeden z pacjentów lecznicy, pan Robert. – Rehabilitacja pomaga mi w codziennym życiu, w domu. Jak przychodzi się na rehabilitację, to później jest dużo, dużo lżej. Poprawia funkcjonowanie w domu, kontakty z ludźmi, z rodziną. 

Z Lubelskiego Ośrodka Spastyczności skorzysta nawet do kilkuset pacjentów rocznie. 

Szacuje się, że problem spastyczności dotyczy 12 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce po udarach mózgu około 4,5 tysiąca osób doznaje tego rodzaju zaburzenia fizycznego. 

InYa / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version