Towarzyszyły świętom Bożego Narodzenia. Dawne wróżby i przesądy

choinka 2024 12 25 092240

Różne wróżby i przesądy towarzyszyły kiedyś obchodom Świąt Bożego Narodzenia w powiecie puławskim. Dotyczyły one między innymi zdrowia.

CZYTAJ: Kościół katolicki obchodzi uroczystość Narodzenia Pańskiego [ZDJĘCIA]

– Starsi mieszkańcy gminy Kazimierz Dolny opowiadają, że obserwowano swój cień i na ten podstawie wysnuwano określone wnioski – tłumaczy Agnieszka Piłat z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach. – Wówczas zapalano świeczkę i oświetlano nią ściany. Później każdy z domowników siadał tak, aby na ścianie pokazał się jego cień. Jeżeli był on wyraźny, dobrze widoczny to wróżyło to cały rok w zdrowiu. Natomiast w Markuszowie pożądana była wiedza, jakie będą przyszłoroczne plony. Gospodarz wyjmował wtedy garść słomy ze snopka ustawianego w kącie izby i rzucał jedną garść za obraz. Wierzono, że tyle, ile słomek zaczepiło się o obraz, tyle kop zboża zostanie zebranych podczas żniw.

Dawne wróżby i przesądy towarzyszące obchodom świąt znajdziemy w publikacji „Magia Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy – spotkanie z tradycją” wydanej kilka lat temu przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach.

ŁuG / opr. AKos

Fot. pixabay.com

 

 

Exit mobile version