Śliwińska i Boy
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie we wtorek, 3 grudnia zaprasza na spotkanie z Moniką Śliwińską, autorką najnowszej biografii Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Książę”.
To historia mężczyzny, który wyprzedzał swoje czasy, jednej z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wpływowego krytyka teatralnego i zaciekłego polemisty. Kampanie publicystyczne o prawa kobiet, świadome macierzyństwo, rozdział Kościoła od państwa przysporzyły mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej. Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”. Tłumacz i wydawca, mistrz literackich prowokacji i autopromocji, prywatnie melancholik i introwertyk.
Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść.
Spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Peowiaków 12, organizowane w ramach cyklu „Biografistki”, rozpocznie się o godz. 18.00.
Fot. archiwum RL
Kalendarz i koncert nie z tej ziemi
W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w środę, 4 grudnia odbędzie się premiera 20. edycji kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi na 2025 rok, połączona z multimedialnym koncertem, nawiązującym do tematu kalendarza „(NIE) Z TEJ ZIEMI”.
Podczas koncertu multimedialnego, inspirowanego kosmicznymi pejzażami Marka Skowronka, Michał „Zetena” Zaniewski z zespołem muzyków zabierze publiczność w podróż inspirowaną dźwiękami pozaziemskich obiektów. Ożywiane przez Mariusza Jurkowskiego dzięki technologii AI obrazy i gra świateł, wprowadzą widza w nieoczekiwany dialog pomiędzy znanym a nieznanym, codziennością a nieziemskimi przestrzeniami.
– Widowisko zakończy pokaz laserów, tworząc finalny akord tej kosmicznej podróży. To połączenie muzyki, światła i zjawiskowych obrazów kosmosu w jednym zapierającym dech wydarzeniu – zapowiadają organizatorzy.
Dla osób, które nie będą mogły wziąć udziału osobiście, przewidziana jest transmisja online. Link do transmisji https://www.youtube.com/live/y9IR5kBC4HI
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00.
Fot. materiały organizatora
„26 obrazów” Miro Białego
W czwartek, 5 grudnia w Galerii Gardzienice wernisaż wystawy „26 obrazów” Miro Białego. To artysta urodzony w 1966 roku. Uczył się w lubelskim Liceum Plastycznym, z kolei w Danii studiował w Wyższej Szkole Graficznej. Podczas studiów w Kopenhadze szkolił się w grafice komputerowej.
Przygodę z malarstwem rozpoczął już we wczesnym dzieciństwie. Jest bardzo zaangażowanym w swoją działalność artystą, który wielokrotnie wystawiał swoje prace, między innymi w Niemczech, Holandii, Skandynawii i Polsce. Jego dzieła można znaleźć w prywatnych zbiorach na całym świecie, jak również w kolekcjach wielu galerii sztuki.
Nie jest jedynie malarzem – projektuje plakaty, zajmuje się ceramiką, rzeźbi i ilustruje książki. Wykonywał projekty dla Unii Europejskiej oraz Amnesty International, jak również dla organizacji pozarządowych oraz prywatnych instytucji i firm.
Ekspozycja prac Miro Białego w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzka 5a w Lublinie, będzie prezentowana do 2 stycznia. A czwartkowy wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00.
Fot. Galeria Gardzienice Facebook
Kobiecość na wystawie
W piatek, 6 grudnia Galeria Przestrzenie zaprasza na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii #justwoman.
Jak czytamy w zaproszeniu: tematem prac jest szeroko rozumiane pojęcie kobiecości. Oczami artystów fotografików ukazuje różne emocje, których doświadczają kobiety na całym świecie. Różne role społeczne, jak również zawody, którymi się parają.
Do projektu zaproszono 22 artystów. Wśród nich znalazła się p.o. redaktor naczelna i wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia Lublin, Kinga Hendzel. Zrobione przez nią fotografie znajdują się na okładkach ponad 20 płyt oraz kilku książek. Jej prace zdobyły uznanie w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych i były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Obok niej na wystawie swoje fotografie zaprezentują także: Piotr Jaruga, Tomasz Młynarczyk, Ignac Tokarczyk, Jacek Sadowski, Mariusz Tomczuk, Mirosław Radomski, Zbyszek Wójcik, Marek Kucharczyk, Jarosław Dziak, Kamil Mysiak, Tomasz Bosiacki, Magdalena Chojnacka, Sylwia Prus, Aneta Nieścior, Agnieszka Korfanty, Bazia Mazurek, Małgorzata Koczmara, Katarzyna Barton, Rawa Joanna Wójcik, Urszula Sawiuk i Monika Gądor.
Wernisaż w Galerii Przestrzenie DDK SM Czechów, przy ul. Żelazowej Woli 18 w Lublinie, rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Fot. materiał organizatora
Filmowa „Ukraina!”
W Centrum Kultury w Lublinie w piątek, 6 grudnia rozpoczyna się 9. edycja festiwalu filmowego „Ukraina!”. Jak podkreślają organizatorzy, to jedyne w Polsce wydarzenie w pełni poświęcone kinematografii ukraińskiej, które zyskuje coraz większe uznanie na międzynarodowych scenach filmowych.
Tegoroczna edycja oferuje niezapomnianą podróż przez współczesne kino Ukrainy, ukazujące zarówno dramaty związane z trwającym konfliktem, jak i poruszające, osobiste opowieści o ludziach walczących o swoją tożsamość i nadzieję w trudnych okolicznościach.
W programie festiwalu znajdą się zarówno fabularne filmy pełnometrażowe, jak i cenione na światowych festiwalach dokumenty. Podczas lubelskiej edycji w programie znalazły się też produkcje konkursowe, wyróżnione podczas głównej części festiwalu. Dla najmłodszych i ich rodziców przygotowano specjalny zestaw filmów, które tworzą muzyczny serial animowany „Kraina kołysanek”. Projekcje będą połączone z warsztatami integracyjnymi.
Wydarzenie potrwa do niedzieli, 8 grudnia. Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Fot. materiał organizatora
Włodek Pawlik w Radiu Lublin
W sobotę 7 grudnia w Studiu im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin wystąpi polska legenda jazzu i laureat Grammy Włodek Pawlik. Jego występy są zawsze wydarzeniami artystycznymi najwyższej rangi, niosąc ze sobą niezwykłą energię, porywającą publiczność od Warszawy, poprzez Melbourne, Tokio, a skończywszy na Nowym Jorku.
To koncert promujący najnowszą płytę Włodka Pawlika. Krążek „Włodek Pawlik Trio-Standards/New Edition” to projekt z wybranymi przez Pawlika ulubionymi standardami jazzowymi w autorskiej aranżacji z udziałem najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych – perkusisty Cezarego Konrada i kontrabasisty Damiana Kostki.
Koncert Włodek Pawlik Trio rozpocznie się o godz. 19.00.
Fot. Robert Grablewski / archiwum RL
SuPer / opr. ToMa
Na zdjęciu głównym Wlodek Pawlik, fot. Kinga Hendzel