Wystawa Magdy Zaworskiej „Kwietne korony”
Fot. Warsztaty Kultury Facebook
Bogatą tradycję ślubnych nakryć głowy przypomina wystawa Magdy Zaworskiej „Kwietne korony”.
Punktem wyjścia dla tej ekspozycji są materiały źródłowe dotyczące tradycyjnych nakryć głowy panien młodych z różnych regionów Polski, m.in. z lubartowskiego, zamojskiego czy kieleckiego. Na wystawie zobaczymy stworzoną przez autorkę kolekcję reinterpretacji koron ślubnych udokumentowaną na fotografiach.
Magda Zaworska w swoich pracach wykorzystuje takie materiały jak żywe, sezonowe rośliny, przez co zachęca do tworzenia współczesnych koron i wieńców.
Ekspozycja to finalny rezultat projektu artystyczno-badawczego realizowanego przez artystkę w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ekspozycję można oglądać w Galerii Gardzienice przy ulicy Grodzkiej 5a w Lublinie.
„Muzyka wielkiego ekranu” zabrzmi w Filharmonii Lubelskiej
„Muzyka wielkiego ekranu” pod takim hasłem w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert sylwestrowy.
W programie koncertu znalazła się muzyka z takich filmów jak „Ogniem i mieczem”, „Ranczo”, „W pustyni i w puszczy” czy „Gladiator”. Niezapomniane melodie filmowe zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Krzesimira Dębskiego. W programie wieczoru znalazły się kompozycje, które podbiły serca widzów i na trwałe wpisały się w historię kina. Usłyszymy zarówno ikoniczne utwory z polskich produkcji, jak i klasyki światowej kinematografii, w unikalnych aranżacjach Dębskiego.
Podczas koncertu usłyszymy między innymi „Pieśń Mili” ze „Starej Baśni. Kiedy słońce było Bogiem”,„Besame Mucho” z filmu „Arizona Dream” czy „Rzeka marzeń” z filmu „W Pustyni i w puszczy”. Koncert zakończy się w monumentalne „Now We Are Free” z filmu „Gladiator” Hansa Zimmera.
Wydarzenie odbędzie się dwukrotnie 31 grudnia.
Koncert Wiedeński w CSK
Fot. archiwum RL
Koncert Wiedeński z Gwiazdami to unikalny międzynarodowy projekt muzyczny, na który zaprasza Centrum Spotkania Kultur. Podczas wieczoru zabrzmią najpiękniejsze arie, duety, walce i polki m.in. Johanna Straussa, a także największe szlagiery musicalowe, filmowe i światowe przeboje wszech czasów.
W programie udział wezmą międzynarodowi artyści, a wśród Nazar Tatsyshyn – tenor niezaprzeczalnym numerem jeden wśród tenorów młodego pokolenia, Agata Sava mezzosopran – solistka opery w Pradze, czy Barbara Gutaj sopran, laureatka Nagrody im. Jana Kiepury
Koncert uświetni swoim udziałem niezwykły wirtuoz skrzypiec Marjan Lomaha. W jego wykonaniu usłyszymy wirtuozowskie parafrazy ze Skrzypka na dachu, Czardasza Montiego, utwory z repertuaru Roby Lakatosa.
Całość koncertu poprowadzi znany światowej publiczności dyrygent i wirtuoz klarnetu Maestro Woytek Mrozek. Artysta słynie z niekonwencjonalnych pomysłów.
Drugą część koncertu wzbogacą swoimi interpretacjami wyjątkowi artyści znani na polskiej scenie, a także Polskiej Telewizji: Roksana Korban, Pavlo Tabakov, zwycięzca programu The Voice of Ukraine.
Koncert odbędzie się 31 grudnia o godz. 17:00 i 20:00 w Sali Operowej CSK.
„Tajemniczy ogród” w Teatrze Andersena
Fot. teatrandersena.pl
Do „Tajemniczego ogrodu” zaprasza Teatr Andersena w Lublinie. Ta historia wydarzyła się dawno temu, lecz wciąż jest aktualna …
W klasycznej powieści Frances Hodgson Burnett odnajdziemy wiele problemów i obrazów, które trapią nas dziś: lęk przed chorobą, osamotnienie oraz izolację. Dzieci pozbawione obecności rodziców, popadają w odrętwienie i wewnętrzne zlodowacenie.
Czy Mary odkryje tajemnicę ogrodu? Czy uczucia rozgrzeją serca bohaterów – odpowiedzi na te pytania w spektaklu, który swoją formą i dźwiękiem będzie przypominał o wadze relacji z naturą oraz drugim człowiekiem.
„Tajemniczy ogród” na deskach Teatru Andersena zobaczymy w sobotę (04.01) i w niedzielę (05.01). Sztuka zagości w teatrze na dwa tygodnie.
„Uciekinierki” na deskach Teatru Juliusza Osterwy
Fot. teatrosterwy.pl
„Uciekinierki” to może być pierwsza sztuka w tym roku, którą zobaczymy na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Spektakl w reżyserii Marka Pasiecznego to komedia egzystencjalna, traktująca drogę jako metaforę domu. To opowieść o odwadze, poszukiwaniu własnego „ja” oraz dążeniu do szczęścia.
W roli „Uciekinierek” zobaczymy Martę Ledwoń i Magdalenę Sztejman.
Sztukę zobaczymy w piątek (03.01), w sobotę (04.01) i w niedzielę (05.01) na scenie Teatru Osterwy w Lublinie.
Fot. archiwum RL