– Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zastosował wobec Marcina Romanowskiego areszt na okres 3 miesięcy – poinformował Polską Agencję Prasową pełnomocnik posła PiS mec. Bartosz Lewandowski.
Romanowski – były wiceminister sprawiedliwości i poseł z okręgu chełmskiego – jest podejrzany w śledztwie do. Funduszu Sprawiedliwości.
CZYTAJ: Rzecznik Prokuratury Krajowej: Romanowskiemu ponownie zarzucono 11 czynów
Wniosek prokuratury w sprawie aresztowania Romanowskiego rozpatrzyła w jednoosobowym składzie sędzia Monika Louklinska. Sam podejrzany nie był obecny na poniedziałkowym (09.12)posiedzeniu sądu ze względu na stan zdrowia. Jego pełnomocnik przedstawił zwolnienie lekarskie wystawione Romanowskiemu do 23 grudnia.
CZYTAJ: Rada Europy uchyliła immunitet Marcina Romanowskiego
– Sąd uznał, zgodnie z wnioskiem prokuratury, że podstawami do stosowania tymczasowego aresztowania w tej sprawie jest z jednej strony obawa matactwa procesowego i to, że podejrzany będzie w sposób bezprawny utrudniał przebieg postępowania karnego. Drugą przesłanką była realna groźba wymierzenia surowej kary podejrzanemu – mówił Polskiej Agencji Prasowej kierujący śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości prok. Woźniak po wyjściu z sali sadowej.
Pytany, kiedy Romanowski może zostać zatrzymany po zapadłym w poniedziałek postanowieniu sądu, prok. Woźniak odpowiedział, że trudno mu „powiedzieć, czy do tego zatrzymania dojdzie dziś, czy jutro”. – To są kwestie wykonywane przez policję – dodał.
– Postanowienie jest wykonalne od momentu ogłoszenia – przyznał także obrońca Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski. Zapowiedział już zażalenie obrony na decyzję sądu. Ocenił jednocześnie, że postanowienie sądu w sprawie zgody na aresztowanie Romanowskiego „jest niesłuszne i niezrozumiałe”.
Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu popełnienie 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Z kolei sam Romanowski i politycy PiS uważają, że śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości jest „polityczną ustawką”, a także „zemstą polityczną przy użyciu prokuratury”.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum