Historia z muzealnego skarbca. Wyjątkowa wystawa na Zamku [ZDJĘCIA]

img 9853 2024 12 28 210830

Starożytne znaleziska archeologiczne, średniowieczne oręże czy XVI-wieczne portrety. Te i inne eksponaty można oglądać na lubelskiej wystawie „Kresy Europy. Ze skarbca Lwowskiego Muzeum Historycznego”.

CZYTAJ: Otwarcie wystawy “Kresy Europy” w Muzeum Narodowym w Lublinie

Na wystawie zgromadzono ponad 600 różnych eksponatów. Podzielona jest na dwie części. Na pierwszej z nich – archeologicznej – można znaleźć m.in. tabliczki klinowe, ceramikę, monety Cesarstwa Rzymskiego. Prezentowany jest też zbiór średniowiecznych ozdób i biżuterii z terenów dawnej Rusi Kijowskiej. Druga część to malarstwo, w tym portrety różnych postaci historycznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

– Lwowskie Muzeum Historyczne to jedno z największych muzeów w Ukrainie. W związku z agresją rosyjską zwróciło się do nas o stworzenie wystawy, która jednocześnie mogłaby uchronić zabytki przed atakami rakietowymi. Wśród 605 zabytków mamy zarówno pozostałości cywilizacji, monety ze skarbów starożytnych, jak i nowożytne uzbrojenie czy XIX-wieczne ordery – opowiada kurator wystawy Jacek Jeremicz.

– Jednym z najcenniejszych eksponatów jest portret sułtanki Roksolany – informuje Jacek Jeremicz. – To XVI-wieczny obraz przedstawiający żonę Sulejmana Wspaniałego. Sama Roksolana była postacią niesamowitą, bardzo ciekawą. Zapewne wielu może ją kojarzyć z serialu „Wspaniałe stulecie”. Jest to zresztą właściwie postać na poły legendarna. Do tej pory w Stambule istnieją budowle, jak na przykład szpital dla kobiet, które ona ufundowała – dodaje.

Na wystawie można znaleźć też eksponaty choćby z epoki brązu, wśród nich biżuterię i ozdoby. – Wielkie, piękne bransolety były z pewnością symbolem statusu posiadacza, tak samo jak ciężki naszyjnik koronowaty, związany z kręgiem tzw. kultury jastforskiej (istniejąca od ok. 600 roku n.e. do początku I w. n.e. na terenie północnych Niemiec – red.) –  wyjaśnia Jacek Jeremicz. – Ważny jest też brązowy przedmiot w kształcie ręki poświęcony Jowiszowi Dolicheńskiemu. Z inskrypcji wiemy, że został on ufundowany przez dowódcę jazdy rzymskiej, która stacjonowała w Dacji (dzisiejsza Rumunia – red.) w podzięce za wygraną bitwę.

Wystawa „Kresy Europy. Ze skarbca Lwowskiego Muzeum Historycznego” będzie dostępna w Muzeum Narodowym w Lublinie do 2 marca 2025 roku.

ZuS / opr. PaW / ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version