„Prawdziwy ból” w reż. Jessego Eisenberga, który był kręcony miedzy innymi w Lublinie i Krasnymstawie, został nominowany do Złotych Globów w czterech kategoriach: najlepszy musical lub komedia, najlepszy aktor w komedii lub musicalu, najlepszy aktor drugoplanowy oraz najlepszy scenariusz – podaje Polska Agencja Prasowa.
Z kolei polska koprodukcja, film „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, otrzymał nominację do Złotych Globów w kategorii „film nieanglojęzyczny”.
CZYTAJ: Od Krakowa przez Lublin po Krasnystaw. Film „Prawdziwy ból” już na ekranach kin
„Prawdziwy ból” to historia kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benjiego (Kieran Culkin), którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Podczas tej podróży odkrywają nie tylko nieznane dotąd miejsca oraz fakty z historii ich rodziny, ale także poznają siebie nawzajem i próbują odbudować trudne i pełne napięć relacje. Odwiedzają Warszawę, Lublin i Krasnystaw. Do stworzenia filmu zaangażowano również polskich twórców – za zdjęcia odpowiedzialny był Michał Dymek, scenografią zajęła się Mela Melak, a jedną z producentek była Ewa Puszczyńska.
CZYTAJ: W Lublinie jak w Hollywood. Filmowcy kochają Kozi Gród [WIDEO]
Eisenberg stworzył w części film autobiograficzny – o sentymentalnej podróży do Polski. – Każda scena w scenariuszu miała wpisane utwory Chopina, więc cały ten film jest Polską. Nakręciliśmy tutaj każdą scenę, z wyjątkiem dwóch ujęć z autem, które powstały w Nowym Jorku. Nawet sceny przedstawiające lotnisko JFK w Nowym Jorku były nakręcone na lotnisku w Radomiu. Jestem zaszczycony tym, że państwo pozwoliło mi to zrobić – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Tłumaczył, że dom, który odwiedzają w filmie główni bohaterowie, to dom, w którym mieszkała jego babcia. Podkreślił, duża część filmu jest o jego życiu. – Wszystkie lokalizacje są istotne w historii mojej rodziny – wskazał.
Reżyser miesza wątki historyczne, dramatyczne i humorystyczne. – Piszę sztuki od 20 lat i mój styl oraz ton są podobne do tych w filmie – trochę zabawne, dramatyczne i emocjonalne. Jednak to, co dotychczas stworzyłem, nikomu nie podobało się tak bardzo jak „Prawdziwy ból”. Chyba mi się poszczęściło – powiedział.
CZYTAJ: Hollywoodzki gwiazdor kręcił film w Lublinie. Teraz chce zostać Polakiem
Jesse Adam Eisenberg znany jest z ról w filmach: „The Social Network”, „Batman vs. Superman. Świt sprawiedliwości”, „Zombieland” czy „Iluzja”. Za ten pierwszy film był nominowany do Oscara, Złotego Globu i BAFT-y. W październiku 2024 roku – zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Miasta Krasnystaw – Eisenberg został honorowym obywatelem miasta. Aktor został doceniony przez władze miasta za wkład w promocję Krasnegostawu w Polsce i poza jej granicami.
Kieran Culkin zadebiutował niewielką rolą w „Kevinie samym w domu”, grając kuzyna głównego bohatera. Grał u boku hollywoodzkich sław, m.in. w filmach: „Potęga przyjaźni”, „Wbrew regułom” oraz „Koncert na 50 serc”. W głośnym serialu „Sukcesja” zagrał Romana Roya, najmłodszego syna magnata(za rolę zdobył trzy nominacje do Złotego Globu oraz jedną statuetkę). Otrzymał nagrodę Critics’ Choice dla najlepszego młodego aktora, a także nominację do Złotego Globu za kreację w filmie „Ucieczka od życia”. Został laureatem nagrody Emmy za rolę w ostatnim sezonie serialu „Sukcesja”.
„Prawdziwy ból” został nominowany w czterech kategoriach: najlepszy musical lub komedia, najlepszy aktor w komedii lub musicalu, najlepszy aktor drugoplanowy oraz najlepszy scenariusz.
W kategorii najlepszy musical lub komedia zostały nominowane także filmy: „Anora”, „Challengers”, „Emilia Pérez”, „Substancja” oraz „Wicked”.
Oprócz Jessego Eisenberga w kategorii najlepszy aktor w komedii lub musicalu nominowano: Hugh Granta („Heretyk”), Gabriela LaBelle („Saturday Night”), Jessego Plemonsa („Rodzaje życzliwości”), Glena Powella („Hit Man”) oraz Sebastiana Stana („A Different Man”). W kategorii najlepszy aktor drugoplanowy oprócz Kierana Culkina nominowani zostali: Yura Borisov („Anora”), Edward Norton („Kompletnie nieznany”), Guy Pearce („The Brutalist”), Jeremy Strong („Wybraniec”) oraz Denzel Washington („Gladiator II”).
W kategorii najlepszy scenariusz, oprócz „Prawdziwego bólu”, nominowano: Jacquesa Audiarda („Emilia Pérez”), Seana Bakera („Anora”), Bradiego Corbeta i Monę Fastvold („The Brutalist”), Coralie Fargeat („Substancja”) oraz Petera Straughana („Konklawe”).
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystości, która odbędzie się 6 stycznia 2025 roku.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. materiał dystrybutora filmu „Prawdziwy ból”