„Strategiczny Las” to hasło rozpoczynającego się w poniedziałek festiwalu „Bliski Wschód”. „W tym roku w sposób szczególny skupimy się na twórczości tanecznej artystów z Białorusi, z udziałem zaproszonych tancerzy z Ukrainy i Polski” zapowiadają organizatorzy. „Festiwal stanowi prezentację bogatej, kulturowo osadzonej twórczości białoruskiej i ukraińskiej, która łączy dziedzictwo pokoleń z najnowszymi, alternatywnymi trendami w sztuce współczesnej. Spektakle, choć naznaczone doświadczeniami wygnania, stanowią niezwykle wartościowy i unikalny punkt styku między tradycją a nowoczesnością”. Studio odwiedzi kuratorka festiwalu Irina Lappo i założyciel Stowarzyszenia Artystów BLISKI WSCHÓD Paweł Passini.
„Kolekcje Sztuki: Kochanowski” to projekt Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń realizowany z okazji 440. rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego. Z prof. Anną Nowicką-Struską porozmawiamy o „Pieśniach” Jana Kochanowskiego. Słuchowisko na ich podstawie wyemitujemy w grudniu na antenie Radia Lublin. Projekt powstał we współpracy z RDC, Polskim Radiem Lublin i Teatrem Klasyki Polskie.
W tym roku przypada sto dziesiąta rocznica urodzin aktorki, pisarki, satyryczki, a także pierwszej spikerki Radia Lublin, Stefanii Grodzieńskiej. Wrócimy do rozmowy, jaką Krystyna Kotowicz przeprowadziła ze Stefanią Grodzieńską w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. To kolejna przywoływana w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” audycja red. Krystyny Kotowicz, której dwudziesta rocznica śmierci minęła w maju tego roku.
W 426 odcinku słuchowiska Bazarek Stanisław chce kupić gitarę, chociaż wolałby fortepian, a Bobasińska ma dwa talerze, półmisek i częściowo sosjerkę więc robi wytworne przyjęcie.
Na zdjęciu białoruska poetka i tłumaczka Julia Cimafiejewa/fot. materiały prasowe organizatorów