Świat komiksu zawitał do Lublina. Wystawa „Zainspirowani. Komiks polski i jego źródła” to wielowątkowa opowieść o historii gatunku i jego twórcach, a także inspiracjach i zapożyczeniach, które wpłynęły na polski komiks.
Na wystawie można poznać historię komiksu i jego twórców od XIX-wiecznych wzorców niemieckojęzycznych, poprzez przedwojenne skandynawskie i amerykańskie komiksy prasowe, aż po dzisiejszą fascynację komiksem superbohaterskim i mangą. Czeka nas również spotkanie z niezapomnianymi bohaterami komiksu, m.in.: z Wickiem i Wackiem, Profesorem Filutkiem, Gapiszonem, Thorgalem czy Ratmanem.
– Na wystawie mamy 6 sekcji. To kraje skandynawskie, frankobelgijskie, niemieckojęzyczne, byłego Związku Radzieckiego, Japonię. No i Amerykę. Jest ona nieustającym źródłem inspiracji dla wielu artystów, zarówno w okresie przedwojennym, jak i PRL-u, no i dziś – mówi Artur Wabik, kurator wystawy. – To właśnie inspiracje z tych krajów zestawiamy na wystawie, nie po to, żeby kogoś piętnować, ale żebyśmy zrozumieli skąd polski komiks pochodzi.
– Ta wystawa to zbiór dzieł najlepszych twórców komiksu – dodaje Artur Wabik. – Jej finałem jest duży ekspozytor zbiorczy, w którym znajdziemy ponad sto albumów polskich twórców wydanych na różnych rynkach zagranicznych. Są komiksy w językach angielskim, francuskim i niemieckim, ale również w bardziej egzotycznych, takich jak japoński, koreański czy laotański.
Wystawa dostępna jest w Galerii Wystaw Czasowych CSK w Lublinie do końca stycznia. Partnerem wystawy jest Fundacja Muzeum Komiksu.
BoS / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska