Przyjemność czy już nałóg? Jak uniknąć zakupowego szaleństwa

pexels max fischer 5868272 2023 11 22 171515 2024 11 29 212632

– Nie ma w tym nic złego, że lubimy zakupy i korzystamy z okazji podczas Black Friday – mówi psycholog dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii Katolickiego uniwersytetu Lubelskiego.

– Zakupy mogą pełnić też rolę katharsis. Można się wyszaleć na zakupach. Po prostu można sobie poprawić nastrój. Dlaczego mielibyśmy sobie odmawiać tego typu przyjemności. Chodzi tylko o proporcje. Teraz jeżeli człowiek wie, co mu jest w życiu potrzebne i wie, co mu jest niepotrzebne, to żadne sztuczki nie dadzą sobie z nim rady. Proszę wybrać się w ten Black Friday do sklepu bez portfela. Jeżeli będziecie państwo chcieli po cos naprawdę wrócić to znaczy, że to jest wam potrzebne – uważa psycholog.

Dr Fortuna mówi, że nie ma nic złego w tym, że świat komercji i biznes chce zarabiać pieniądze, a konsumenci chcą je wydawać.

– Wszyscy mogą być zadowoleni, ważne jednak byśmy nie stali się nieświadomymi pracownikami działu marketingu, bezmyślnie przekazującymi przekazy reklamowe – przestrzega psycholog.

CZYTAJ: Wyższe rachunki w Lublinie. Mieszkańcy zaskoczeni

W zakupach nie ma nic złego, problem jednak pojawia się, gdy nie możemy kontrolować potrzeby wydawania pieniędzy.

– Tak jak ze wszystkimi uzależnieniami problem jest wtedy, gdy nasze życie podporządkowane jest kupowaniu. A to kupowanie jest główną czynnością, która powoduje obniżenie napięcia – mówi dr Paweł Fortuna. – Mogą się pojawić dodatkowe symptomy. Możemy np. ukrywać przed bliskimi, że coś kupujemy. Oni mogą widzieć, że tutaj coś z budżetem domowym dzieje się nie tak. Nagle jak zauważymy, że zaczynamy zmyślać, że prezent to dla koleżanki, to dla kolegi to znaczy, że już funkcjonujemy w takim „dwuświecie”. Jeden oficjalny, a drugi ten, który mną rządzi. No i bardzo ważny symptom, jeżeli kupimy jakiś produkt, przyjdziemy do domu i zobaczymy, że już mamy ten produkt i nawet go nie rozpakowaliśmy, nie ucięliśmy metki, to jest alarmowa sytuacja.

CZYTAJ: Black Friday. Jak nie wpaść w zakupową pułapkę?

Osoby cierpiące na zakupoholizm czy kupujący kompulsywnie powinny szukać pomocy u specjalistów.

PaSe / opr. PrzeG

Fot. pexels.com

Exit mobile version