Holland, Tokarczuk i Applebaum z tytułem doktora honoris causa UMCS [ZDJĘCIA]

dsc 8250 2024 11 25 142929

Dzisiaj na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie odbyła się uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Żywię ogromny szacunek dla polskich tradycji akademickich, a Polska nie jest dla mnie tylko miejscem na mapie – mówiła podczas uroczystości Anne Applebaum. – Polska jest głęboko spleciona z moim życiem osobistym i zawodowym. Przez lata dokumentowałam i opisywałam jej burzliwą i bolesną przeszłość, traumy i zwycięstwa. To jest również mój kraj. To tutaj spotkanie historii i ludzkiej odwagi zmieniło bieg dziejów. Badacze, uczeni i artyści doskonale rozumieją związek zachodzący między prawdą a wolnością. Historia to nie jest zbiór opowieści ku pokrzepieniu serc, lecz poszukiwanie prawdy o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

CZYTAJ: UMCS: uroczystość nadania doktoratów honoris causa

Anne Applebaum to pisarka, publicystka i dziennikarka. W 2004 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera za książkę pod tytułem „Gułag”, a w 2013 Nagrodę Cundill Prize za książkę „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956″.

Również reżyserka Agnieszka Holland odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Nowe technologie sprzyjają jak nigdy dotąd społecznej inżynierii i manipulacji, szerzeniu strachu, chaosu i nienawiści – mówiła podczas uroczystości Agnieszka Holland. – Przewrotną odpowiedzią na skomplikowanie świata są algorytmy podsuwające nam fałszywe informacje, kłamstwa. Pobudzające niekontrolowane emocje. Stwarzające wokół każdego z nas bańkę, w której otaczają nas wybrane i uporządkowane przez sztuczną inteligencję treści. Co mamy czytać, co oglądać, w co i komu wierzyć i kogo nienawidzić. Sztuczna inteligencja jest jak atom, jak ogień, jak gniew. Może służyć najszlachetniejszym celom, ale może też doprowadzić nas do zagłady. Pytanie, co czeka nas teraz jako ludzkość i do czego okażemy się zdolni? Czy zaktualizuje się zdanie George’a Orwella „Światem zawładnęły potwory”?

CZYTAJ: Anne Applebaum: wojna na Ukrainie to wojna o prawdę i wolność

Agnieszka Holland jest reżyserką filmową i teatralną, a także scenarzystką filmową. Jako pierwsza kobieta w historii była przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej. Pełniła tę funkcję w latach 2021-2024. W 2021 roku otrzymała Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Pisarka Olga Tokarczuk odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Jestem dumna, że uniwersytet nazwany imieniem kobiety, istnieje w Polsce – mówiła podczas uroczystości Olga Tokarczuk. – Ta matronka uniwersytetu była mi zawsze wskazywana przez rodziców jako wzór do naśladowania. Wskazywali mi Marię Curie-Skłodowską jako drobną osobę, która może zmienić świat, która może dokonać wielkich rzeczy, która może być wierna sobie, dlatego ten doktorat jest dla mnie szczególnie ważny i uważam, że powinno to zapoczątkować jakąś akcję powstawania uniwersytetów, które będą w końcu odnosiły się do kobiet naukowczyń, twórczyń – tych zapomnianych i tych słabo pamiętanych.

CZYTAJ: Olga Tokarczuk: kultura jest aktem nieposłuszeństwa przeciwko uporowi autorytetów

Olga Tokarczuk uznawana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych twórczyń literatury na świecie. Została uhonorowana doktorem honoris causa na Uniwersytetach: Warszawskim, Jagiellońskim i Wrocławskim, a także na Uniwersytecie Sofijskim i Hongkong Baptist University. Jest także laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 oraz dwukrotną laureatka Nagrody Literackiej „Nike”.

CZYTAJ: UMCS: uroczystość nadania doktoratów honoris causa

EwKa / opr. PrzeG / AKos

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version