„Odwołuję. Nie blokuję”. Kampania społeczna NFZ

medicine 2361046 1280 2024 11 12 173411

Ponad 55 tysięcy osób nie przyszło na umówione wizyty lub badania do placówek medycznych w województwie lubelskim w okresie od stycznia do sierpnia tego roku. Dane przedstawił lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Nieodwołana wizyta, to przede wszystkim strata terminu, z którego mógłby skorzystać inny pacjent – podkreśla rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Małgorzata Bartoszek. – Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni. Jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je. Dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących.

Narodowy Fundusz Zdrowia dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich. Kampania trwa od 2022 r. W jej ramach działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne. Dodatkowo NFZ wysyła do pacjentów SMS-y z przypomnieniem o terminie wizyty, czy badania.

CZYTAJ: Poseł Krzysztof Bojarski: Trzeba w sposób bardzo mądry dokonać korekty w funkcjonowaniu oddziałów położnictwa

W 2024 od stycznia do końca września Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał ponad 10,5 mln SMS-ów. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt.

MaK / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version