“Niech żyje Polska!” Obchody Święta Niepodległości w Lublinie [ZDJĘCIA, FILM]

img 9259 2024 11 11 163450

Politycy, działacze i mieszkańcy Lublina licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. 

Wiceminister rolnictwa: Musimy być w każdej chwili gotowi do obrony naszej ojczyzny

– Ojcowie Niepodległości pomimo różnic potrafili się porozumieć dla dobra Rzeczypospolitej. Połączyli siły i walczyli o Polskę – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak z Nowej Lewicy. – Początek był w Lublinie. 7 listopada powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego. Później, kiedy Piłsudski wrócił z Magdeburga, zaproponował Daszyńskiemu tworzenie nowego rządu, ale endecja się nie zgodziła i na czele rządu stanął Moraczewski, który kontynuował wszystkie reformy, które zostały ogłoszone w manifeście programowym. To ważna rocznica dla Polski i Polaków, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej, wojny w Ukrainie. Musimy być w każdej chwili gotowi do obrony naszej ojczyzny. Dzisiaj zbroimy się, nie po to, żeby zaatakować, ale po to, żeby nikt nas nie zaatakował. Niech żyje Rzeczpospolita! Niech żyje Polska!

CZYTAJ: Prezydent Lublina: Niepodległość odzyskuje się długo i nie jest ona dana raz na zawsze

Marta Wcisło: Powinniśmy pamiętać o tym, co zrobili dla nas przodkowie

– Trzeba przypominać młodym ludziom, że po 123 latach zaborów i walki Polska stała się wolnym krajem – mówiła podczas lubelskich obchodów Święta Niepodległości europosłanka Platformy Obywatelskiej Marta Wcisło. – Dzięki czemu możemy dzisiaj żyć w Polsce, w Unii Europejskiej. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, co zrobili dla nas nasi przodkowie. O tej pamięci mówić, o tej walce mówić i zrobić wszystko, aby tej wolności nigdy nie stracić. Bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne, jak bardzo się różnimy, jedno powinno nas zawsze łączyć – wolność, niepodległość i historia. Historia tych, którzy kiedyś walczyli o naszą wolność.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Mietek Jurecki: Patriotyzm to przywiązanie do tego, co nas otacza 

Na placu Litewskim w Lublinie zgromadziły się tłumy. Wśród uczestników uroczystości był także kompozytor i muzyk Mietek Jurecki.

– Patriotyzm to nie jest wielkie słowo, tylko przywiązanie do tego, co nas otacza tutaj najbliżej – zaznacza Jurecki. – Tutaj czuję się u siebie. Byłem w wielu krajach i tam nie czułem się tak jak tutaj. I to nie tylko ze względu na język, ale również ze względu na to, co mnie otacza, do czego jestem przyzwyczajony. Uważam, że nigdy nie powinniśmy tego stracić, zgubić i o tym zapomnieć. To jest patriotyzm.

 

CZYTAJ: Lublin świętuje odzyskanie niepodległości [FILM]

– To nasze najważniejsze święto narodowe, świętujemy odzyskanie niepodległości – mówią lublinianie. – Każdy Polak powinien być, czy to lewicowy, czy prawicowy. Jesteśmy razem i powinniśmy być razem. Powinniśmy być zjednoczeni. Polak powinien być jeden, bo ma w sercu Polskę. Odzyskaliśmy niepodległość i dalej trzeba jej pilnować. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Dzisiaj są tłumy. Cieszy nas, że jest dużo młodzieży, dużo małych dzieci. Pokazują, czym jest wolność i Polska. Są znaki polskie, biało-czerwone.

Uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości odbyły się w wielu miejscowościach naszego regionu.

CZYTAJ: Dr Marcin Gapski: 11 listopada to dzień, w którym wszyscy nasi zaborcy zostali pokonani

Wieczorem elementy przestrzeni Lublina zmienią kolor na barwy Rzeczypospolitej Polskiej. Okolicznościowe iluminacje pojawią się m.in. w Parku Ludowym, Arenie Lublin , a na Wieży Trynitarskiej będzie można obejrzeć wyjątkową iluminację – mapping nawiązujący tematycznie do Święta Niepodległości.

PaSe / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version