Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk zostaną w poniedziałek (25.11) uhonorowane tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jak czytamy w komunikacie ”społeczność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest pod wrażeniem ogromnego dorobku każdej z pań, które są znane nie tylko w kraju, ale i na świecie”.
CZYTAJ: Prof. Iwona Hofman: UMCS honoruje trzy wybitne kobiety działające globalnie
Wybitne kobiety działające globalnie
– Honorujemy trzy wybitne kobiety działające globalnie – mówi dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS prof. Iwona Hofman. – Każda z tych osób posiada szczególne cechy wyjątkowe, ale i łączące je. Myślę tutaj o wrażliwości na współczesne problemy i język włączający, który pozwala nam nazwać te problemy tak jak one istotnie wybrzmiewają.
– To kobiety cenione nie tylko w kraju, ale i na świecie – stwierdza prof. Iwona Hofman. – Doktorat honorowy jest najwyższą godnością, jaką uniwersytet może obdarzyć osoby, które reprezentują wartości i postawy właściwe dla naszej uczelni. Jest to wyjątkowe wydarzenie, choćby ze względu na fakt, że nigdy wcześniej w tradycji UMCS, ale także innych ośrodków, jednego dnia nie honorowano jednocześnie trzech osób.
Przełom w myśleniu o zagrożeniu ze Wschodu
Anne Applebaum to pisarka, publicystka i dziennikarka. W 2004 toku otrzymała Nagrodę Pulitzera za książkę pod tytułem “Gułag”, a w 2013 Nagrodę Cundill Prize za książkę “Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956”.
– Jej książki poświęcone wschodniemu totalitaryzmowi, relacjom ukraińsko-rosyjskim stanowiły pewien przełom w myśleniu o imperializmie i zagrożeniu neoimperializmem rosyjskim. Drugą częścią jej dorobku jest publicystyka i eseistyka polityczna – wyjaśnia promotorka doktoratu honorowego Anne Applebaum, prof. Iwona Hofman. – Anne Applebaum jest osobą, która widzi bardzo wyraźnie problemy, z powodu których doświadczamy dzisiaj polaryzacji społecznej, jak również wzrostu nastrojów populistycznych. Nagroda honoruje całokształt jej działalności, a więc również to, że problem związany z geopolityką europejską dostrzegła znacznie wcześniej, zanim wybuchła wojna (w Ukrainie).
Europejska wrażliwość i wymiar uniwersalny
Agnieszka Holland jest reżyserką filmową i teatralną, a także scenarzystką filmową. W roku 1991 otrzymała Złoty Glob za film “Europa, Europa”. Jako pierwsza kobieta w historii była przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej. Pełniła tę funkcję w latach 2021-2024. W 2021 roku otrzymała Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
– Decyzja Senatu UMCS o przyznaniu Agnieszce Holland doktoratu honorowego wynika z kilku czynników – informuje prof. Iwona Hofman. – Prezentuje ona szczególne połączenie wrażliwości europejskiej z próbą nadania poprzez obraz filmowy wymiaru uniwersalnego problemom, z którymi spotykamy się obecnie i spotykaliśmy się w historii. Jest reżyserką 35-krotnie nagradzaną prestiżowymi nagrodami.
Rola scalająca i lecznicza
Natomiast Olga Tokarczuk uznawana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych twórczyń literatury na świecie. Została uhonorowana doktorem honoris causa na Uniwersytetach: Warszawskim, Jagiellońskim i Wrocławskim, a także na Uniwersytecie Sofijskim i Hong Kong Baptist University. Jest także laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 oraz dwukrotną laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści ”Bieguni” i ”Księgi Jakubowe”.
– Olga Tokarczuk otrzymuje tytuł honorowego doktora uczelni za kreowanie obrazów literackich ułatwiających zrozumienie świata – wyjaśnia prof. Iwona Hofman. – Jej literatura spełnia rolę scalającą i leczniczą, ponieważ w obrazach, które kreuje, rozpoznajemy problemy współczesne. Poświęca swoją twórczość najbardziej istotnym problemom związanym z zagrożeniami, ekologią, niezrozumieniem.
Uroczystość wręczenia tytułów odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UMCS o godzinie 11:00.
PaSe / EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum