„Dignitas” to tytuł najnowszej wystawy Piotra Kurki, którą można obejrzeć w lubelskiej galerii Pomost. Dotyczy problemu wykluczania seniorów, ich marginalizacji w kulturze i społeczeństwie. Autor wykorzystuje formy intermedialne, by ukazać tytułową godność starszych osób.
Jest to kolejna odsłona wystawy „Opera Dignitas”. Jak mówi sam autor, to pewien reenactment, czyli powtórne przyjrzenie się sprawie. Wystawa składa się z trzech elementów, z których najważniejszym jest film.
CZYTAJ: Artyści z całego świata w Lublinie. Trwają Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Z autorem wystawy, Piotrem Kurką, rozmawia Zuzanna Skwarek: – Dignitas oznacza godność. Ale w tej wystawie ukryty jest okrutny paradoks, bo Dignitas to też nazwa takiego domu, który widziałem w Szwajcarii, gdzie mieści się klinika dokonująca eutanazji. Ekspozycja dotyczy problemów i sytuacji osób wiekowych i ich umiejscowienia w naszej kulturze – wyjaśnia autor.
– Jest też w tej wystawie pewien suplement. Współpracując ze starszymi ludźmi, bardzo często odwiedziałem ich w prywatnych miejscach i widziałem rodzaj wspólnej odmienności tych przestrzeni. Było tam wiele pamiątek. To są przestrzenie naznaczone pamięcią. Szukałem takich przestrzeni i w ręce wpadła mi książka z początku XX wieku, która była próbą zamanifestowania premodernistycznego stylu, tuż przed modernizmem czy secesją. Ja tamte miejsca z czarno-białych zdjęć przefotografowałem, ale pokolorowałem ręcznie ich poszczególne elementy – opowiada Piotr Kurka.
– Kultura jest skoncentrowana na młodości i witalności. I szala szacunku się przesuwa. To cywilizacja, która usuwa ludzi starszych poza nawias – dodaje Piotr Kurka.
Piotr Kurka zajmuje się rzeźbą, fotografią, rysunkiem, tworzy także filmy eksperymentalne i wielkoformatowe aranżacje przestrzenne. Redaktor i współwydawca Zeszytów Artystycznych ASP w Poznaniu, w których regularnie publikował eseje i komentarze na temat najnowszych problemów i zagadnień sztuki współczesnej.
Wystawa będzie otwarta do 29 listopada w Galerii Pomost przy ulicy Kiepury 5a w Lublinie.
ZuS / opr. ToMa