Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa dyskusja o nowym obowiązkowym szkolnym przedmiocie nauczania „Edukacja zdrowotna”. Od września 2025 roku zastąpi on „Wychowanie do życia w rodzinie”. Nowy przedmiot zostanie wprowadzony w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz I-III szkół ponadpodstawowych.
– Jest w tej sprawie dużo pytań – mówi inicjatorka wydarzenia, były kurator oświaty Teresa Misiuk. – Pierwsze zasadnicze pytanie: czy wprowadzenie takiego obowiązkowego przedmiotu nie narusza konstytucyjnych praw rodziców? Jest bardzo wiele pytań o treści, szczególnie w zakresie edukacji seksualnej. To są wreszcie pytania o konsekwencje.
– Różnice pomiędzy przedmiotami „Edukacja zdrowotna” a „Wychowanie do życia w rodzinie” są zasadnicze – mówi prezes Stowarzyszenia Pedagogów Natan dr Zbigniew Barczyński. – WDŻ to jest edukacja seksualna prorodzinna, natomiast w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej jest zupełnie inny przekaz – że w sferze seksualnej liczy się zdrowie, a nie liczy się rodzina. Są wzorce typu związki nieformalne.
Organizatorami konferencji na KUL są Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”, Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” KUL oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”.
InYa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski