Wiceprezydent Lublina: Nauczyciele powinni godnie zarabiać

1180684 2024 10 14 085450

– Nauczyciele powinni godnie zarabiać – uważa Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty i wychowania, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.

Jego zdaniem ostatnia, 30-procentowa, podwyżka poprawiła ich sytuację, ale nie rozwiązuje w pełni problemu wynagrodzeń nauczycieli.

– Nie możemy nie zauważyć tego, że nauczyciele w tym roku budżetowym dostali bardzo poważne podwyżki. Oczywiście dzisiaj nauczyciele nie zarabiają jeszcze tyle, ile powinni, ale wcześniej te zarobki nauczycieli były naprawdę upokarzające. W tym wszystkim chodzi też o poczucie godności, tego, że nauczyciel nie powinien być biedakiem – zaznaczył wiceprezydent Lublina.

CZYTAJ: Lubelskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

W projekcie budżetu na 2025 r. zaplanowany został 5-procentowy wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje o 15-procentową podwyżkę.

“Każdy nauczyciel jest też wychowawcą”

– Nauczyciel musi być autentyczny. Każdy nauczyciel jest też wychowawcą i rodzice, wysyłając dzieci do szkół, tego właśnie oczekują i tak z dużym zaufaniem myślą o nauczycielach – mówi Mariusz Banach.

Gość porannej rozmowy Radia Lublin mówił, kim są nauczyciele. – Ciągle są to osoby, które odnajdują prawdziwą satysfakcję w przyglądaniu się rozwojowi młodych ludzi. W zawodzie nauczyciela z całą pewnością najfajniejsze jest to, kiedy widzi się postępy swoich uczniów. A najbardziej przyjemne, kiedy spotyka się swoich absolwentów po latach, którzy po pierwsze, się przyznają, a po drugie, okazuje się, że ta szkoła, w której czasami może nie szło im najlepiej, była im naprawdę w życiu potrzebna.

Cała rozmowa w materiale wideo:

“Szykujemy się do gigantycznego niżu”

Niż demograficzny to jeden najważniejszych problemów, z którym będzie musiała poradzić sobie polska oświata.

Wiceprezydent Banach zapewnia, że miasto już teraz przygotowuje się organizacyjnie do tego wyzwania.

– W roku 2017 w Lublinie urodziło się 3500 dzieciaków, a w roku ubiegłym 2100. W związku z tym szykujemy się do gigantycznego niżu. Po prostu będziemy mieli tych placówek za dużo. Najpierw ten problem przyjdzie do przedszkoli. Niektóre placówki oświatowe będziemy np. współdzielili z innymi instytucjami. Już dzisiaj w niektórych szkołach powołujemy do życia np. dzienne ośrodki pobytu dla seniorów – mówi Banach.

W Lublinie obecnie działa 148 placówek oświatowych podległych urzędowi miasta.

ToNie / PaSe / opr. WM

Fot. RL

 

Exit mobile version