Trwa akcja IPN. Instytut zachęca do udziału

01 header p 1080 2024 10 31 212124

Lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zachęca do rozwijania portalu straty.pl. Celem projektu jest uzupełnienie imiennej listy osób represjonowanych podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej.

Na stronie jest zamieszczony formularz, który należy wypełnić, gdy szuka się informacji o danej osobie. – Formularz trafia do pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, którzy weryfikują zawarte w nim informacje – mówi Aneta Kołtun z lubelskiego oddziału IPN. – Weryfikujemy to na podstawie materiałów archiwalnych zgromadzonych w Instytucie bądź też innych informacji dostępnych w bazie. Chcielibyśmy, żeby tych formularzy wpłynęło bardzo dużo. Liczymy na to, że państwo zaangażują się w tę akcje.

CZYTAJ: „Żołnierska Pamięć”. Lubelscy terytorialsi odwiedzają groby bohaterów [ZDJĘCIA]

– Zawarte w portalu straty.pl. informacje o osobach są zawsze krótkie, z przywołaniem źródeł, na podstawie których zostały sporządzone. Jest to z jednej strony świetna pomoc naukowa, ponieważ odwołuje się do akt, do konkretnych sygnatur. Z drugiej strony jest to taka pamiątka, informacja dla rodzin, gdzie mogą szukać wiadomości o swoich bliskich – dodaje Aneta Kołtun.

Projekt straty.pl Instytut Pamięci Narodowej prowadzi od 2006 roku. Baza danych liczy około pół miliona osób.

LilKa / opr. ToMa

Fot. IPN

Exit mobile version