Cykliczne spotkania dyrektorów muzeów i instytucji polityki pamięci są ważnym elementem integrowania i sieciowania pracy instytucji nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – napisano w środę na stronie resortu. Pozwalają na regularną wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. W spotkaniu środowiska polskich muzealników uczestniczyła ministra Hanna Wróblewska.
Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Podczas 14. spotkania dyrektorów odbędą się trzy sesje tematyczne: „Relacje muzeum z publicznością”, „Muzea: między artefaktem a narracją” oraz „Konserwacja parków i ogrodów a sytuacje kryzysowe”. Podczas każdej z sesji dyrektorzy opowiedzą o doświadczeniach wynikających z pracy kierowanej przez nich instytucji.
CZYTAJ: Ekspert: potencjał muzeów akademickich nie jest w pełni dostrzeżony
Na stronie ministerstwa kultury przypomniano historię spotkań: „Pierwsze spotkanie dyrektorów odbyło się wiosną 2017 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Następne odbywały się kolejno w Warszawie (Muzeum Narodowe), Kielcach (Muzeum Narodowe), Poznaniu (Muzeum Narodowe), Lublinie (Muzeum Lubelskie, obecnie Muzeum Narodowe), Katowicach (Muzeum Śląskie), Malborku (Muzeum Zamkowe), Wieliczce (Muzeum Żup Krakowskich), Warce (Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego), Zakopanem (Muzeum Tatrzańskie), Opolu (Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, Instytut Śląski) i Olsztynie (Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego). Ostatnie spotkanie, którego gospodarzem było Muzeum Narodowe w Szczecinie, odbyło się w kwietniu br.”
Cykliczne spotkania dyrektorów muzeów i instytucji polityki pamięci są ważnym elementem integrowania i sieciowania pracy instytucji nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozwalają na regularną wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. W spotkaniu środowiska polskich muzealników uczestniczyła ministra Hanna Wróblewska.
PAP / RL / opr. WM
Fot. Danuta Matloch/MKiDN