“Trójka” w “Bitwie o kulturę”
W Teatrze Starym we wtorek, 15 października kolejne spotkanie w ramach cyklu “Bitwa o kulturę”.
Jak piszą organizatorzy: “Choć określenie „kultowe”, często bywa nadużywane, w kontekście Programu Trzeciego Polskiego Radia, wydaje się jak najbardziej odpowiednie. Obchodząca w kwietniu 62 urodziny „Trójka” przetrwała niejedną burzę. Po tej najgłośniejszej, której kulminacja nastąpiła w maju 2020 roku, wydawało się, że to już koniec radia, które w kulturalnej historii Polski zapisało się wielkimi literami. Kiedy jednak na początku roku na stanowisko dyrektorki wróciła wieloletnia dziennikarka stacji Agnieszka Szydłowska, do której niedługo później w roli wicedyrektora dołączył Michał Nogaś, stało się jasne, że rozpoczyna się zupełnie nowy rozdział”.
O wizji i planach na przyszłość Agnieszką Szydłowską i Michałem Nogasiem porozmawia Kamil Bałuk. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.
Fot. Anna Hernik / archiwum prywatne / www.teatrstary.eu
Legenda w Teatrze Starym
Fenomenalne czucie muzyki, talent kompozytorski, fantastyczna gra na gitarze basowej i od pięciu dekad status legendy polskiego jazzu podkreślony ponad 150 płytami, na których słychać jego charakterystyczny bas.Na scenie Teatru Starego w Lublinie w środę (16.10) Krzysztof Ścierański Quartet.
Obecnie Krzysztof Ścierańsk grywa z Bernardem Maselim, a także Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Radulim. Jego bratem jest Paweł Ścierański, muzyk, gitarzysta. W 1975 obaj bracia dołączyli do zespołu Laboratorium. Syn Krzysztofa Ścierańskiego, Marcin, jest perkusistą.
A skład na środowy wieczór to: Krzysztof Ścierański – gitara basowa, midi bass, gitary; Waldemar Gołębski – EWI; Grzegorz Górkiewicz – instrumenty klawiszowe; Marcin Ścierański – perkusja. Początek koncertu o godzinie 19.00.
Fot. Robert Grablewski / archiwum
Kultura chrześcijańska na kongresie
W czwartek, 17 października w Lublinie rozpoczyna się VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej. To spotkanie intelektualistów i ludzi kultury, wpisujące się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym, prowadzony w zmieniających się warunkach kulturowych. Uczestnicy tegorocznego kongresu dyskutować będą na temat: „Przywracać Nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”.
Inicjatywę organizowania cyklicznych międzynarodowych spotkań wybitnych twórców kultury, artystów i intelektualistów podjął poprzedni metropolita lubelski abp Józef Życiński.
Pierwszy Kongres odbył się w roku 2000, kolejne są zwoływane cyklicznie co cztery lata. Inicjatywę kontynuuje od 2012 r. abp Stanisław Budzik.
Wykład inauguracyjny odbędzie się o godzinie 16.00 w auli CTW KUL. Wygłosi go kardynał Anders Arborelius, po nim zaplanowano koncert “Przywrócić nadzieję” w wykonaniu Gliere Quartet.
Kongres potrwa do niedzieli (20.10). Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.
Robert Małecki w Radiu Lublin
17 października w Polskim Radiu Lublin kolejna odsłona cyklu „Kryminalne czwartki w Lublinie”. Tym razem w naszej rozgłośni będzie gościć Robert Małecki.
To politolog, filozof, dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Laureat najważniejszych polskich trofeów literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Literackiej Piły. Serca czytelników podbił serią o komisarzu Bernardzie Grossie („Skaza”, „Wada”, „Zadra”) oraz drugą, o dziennikarzu Marku Benerze („Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”). Napisał także thrillery „Żałobnica”, „Najsłabsze ogniwo”, „Wstyd”. Bohaterami najnowszego cyklu kryminałów Małeckiego są policjanci z Archiwum X, Maria Herman i Olgierd Borewicz („Wiatrołomy” i „Urwisko”).
Spotkanie w Polskim Radiu Lublin przy ul Obrońców Pokoju 2 rozpocznie się o godz.18.00. Streamingowane będzie na naszej stronie internetowej, profilu Radia Lublin i Stowarzyszenia Radia Lublin na Facebooku i radiowym kanale YouTube.
„Nadchodzi nic”
W Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie w czwartek, 17 października spotkanie z Rafałem Pastwą poświęcone jego najnowszej książce „Nadchodzi nic”.
Rafał Jakub Pastwa to poeta i prozaik, teolog, dziennikarz i medioznawca, pracownik naukowy i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Przez dekadę kierował redakcją lubelskiego „Gościa Niedzielnego”. W roku 2017 został laureatem nagrody „Angelus” w dziedzinie kultury medialnej.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00.
Generator Nadziei w Gardzienicach
W Gardzienicach w czwartek (17.10) inauguracja 11. Międzynarodowego Festiwalu Generator Nadziei.
W programie m.in. spektakle taneczne (Leszka Bzdyla, Lubelskiego Teatru Tańca, Jose Agudo, Debjayi Sarkar) oraz projekcje filmów z cyklu Tradycje widowiskowe w Indiach”. W ramach festiwalu odbędą się bezpłatne warsztaty tańca flamenco i kathak.
Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.
Festiwal potrwa do niedzieli (20.10) Szczegółowy program dostępny jest na stronie gardzienice.org.
Kultowe przeboje w Radiu Lublin
W Studiu im. Budki Suflera w Lublinie w sobotę, 19 października koncert Krzysztofa Jaryczewskiego z zespołem Jary Oddział Zamknięty.
Legendarne przeboje, które nuciła niegdyś cała Polska w wykonaniu oryginalnego głosu zespołu to wieczór niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.
Jary Oddział Zamknięty (nazywany też Jary OZ) to powołana do życia w 2013 roku formacja bazująca na członkach Oddziału Zamkniętego z lat 80.. Pierwszy skład tworzyli: Krzysztof „Jary” Jaryczewski, Krzysztof Zawadka, Zbyszek Bieniak, Andrzej „Pierwiastek” Potęga i Michał Kłopocki.
Krzysztof „Jary” Jaryczewski to lider, założyciel i wokalista występującego w początkach lat osiemdziesiątych zespołu Oddział Zamknięty.
Koncert w Polskim Radiu Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 rozpocznie się o godz. 19.00.
SuPer / opr. ToMa
Na zdj. głównym koncert zespołu Jary Oddział Zamknięty. fot. Robert Grablewski / archiwum