“Nerwica natręctw” Artura Barcisia
“Nerwica natręctw” to spektakl, który zobaczymy dwukrotnie na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
To opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to komedia Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło” i „Berek, czyli upiór w moherze” W przedstawieniu zagrają Karolina Sawka, Jowita Budnik i Zdzisław Wardejn.
W poczekalni genialnego psychiatry spotykają się jego pacjenci – osoby zmagające się z takimi problemami jak: strach przed bakteriami, niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Z powodu nieobecności lekarza – pacjenci zaczynają leczyć się nawzajem. Jakie będą tego skutki – można sprawdzić w poniedziałek (21.10) o 17.00 i 20.00 na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
“Romeo i Julia” w Centrum Kultury w Lublinie
“Romeo i Julia” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to kolejny spektakl, który zobaczymy w ramach trwających w Lublinie Konfrontacji Teatralnych.
Przedstawienie wyreżyserowane przez Dominikę Feiglewicz, zaprasza nas do świata dwóch Julii i dwóch Romeów. Spektakl stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania.
Przedstawienie oparte na przekładzie Wiktorii Rosickiej z 1892 roku posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi napisami w języku polskim. Spektakl tworzą osoby głuche i słyszące.
Początek przedstawienia, które zobaczymy na scenie Centrum Kultury we wtorek (22.10) Lublinie w o 19.00.
Koncert szkockiego zespołu Dopey Monkey
Październikowa Strefa Innych Brzmień zaprasza na koncert Dopey Monkey. To duet szkockich kompozytorów i muzyków: Martina Lee Thomsona i Danielle Price.
Muzycznie zespół oscyluje pomiędzy funky, jazzem i muzyką eksperymentalną, a folkiem i klasyką. Występy Szkotów, niejako z założenia, są niestandardowe i podkreślają dociekliwą dynamikę poszukiwań artystycznych tego duetu.
Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący ciekawych wykonawców, różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe połączenia. Strefa związana z Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
Początek koncertu o 19.00 we wtorek (22.10) w Pubie Bałagan przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.
Koncert w Teatrze Starym dla miłośników jazzu i nie tylko
Michał Lewartowicz Quartet feat. Adam Wendt „Inspirations” wystąpi w Teatrze Starym w Lublinie.
Hasło koncertu to „Inspirations” i właśnie inspiracją do tego wydarzenia są tacy artyści jak Pat Metheny czy Scott Henderson. Koncert to ukłon w stronę jazzu lat osiemdziesiątych. W utworach, które usłyszymy w środę wieczorem i zawartych na płycie – artysta jak mówi “starał się znaleźć równowagę pomiędzy spokojem a energią, oraz sprawić by płyta była interesującą nie tylko dla miłośników jazzu.
Michał Lewartowicz to gitarzysta, kompozytor, i pedagog. Obecnie jest wykładowcą na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS-ie w Lublinie. Twórca wielu autorskich, jazzowych projektów muzycznych, gitarzysta Lubelskiej Federacji Bardów oraz projektu „Ślepcy”.
Na płycie gościnnie wystąpił fenomenalny saksofonista jazzowy Adam Wendt, który współpracował z wybitnymi polskimi jazzmanami oraz z wykonawcami muzyki pop, m.in. z Ewą Bem, Krystyną Prońko czy Urszulą Dudziak.
Podczas koncertu wystąpią także: Rafał Czarnacki – instrumenty klawiszowe, Jarosław Żarnowski – gitara basowa i Paweł Nowak – perkusja.
Początek koncertu o 19.00 w środę (23.10) w Teatrze Starym w Lublinie.
“Nowy wspaniały świat” w Teatrze Osterwy
Spektakl “Nowy wspaniały świat” zobaczą w ten weekend widzowie Teatru Osterwy w Lublinie.
Sztuka autorstwa Aldousa Huxleya zaliczana jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku. Ta powieść science fiction została okrzyknięta bestsellerem wszech czasów, jako jedna z dwóch najsłynniejszych, obok Roku 1984 Georga Orwella, literackich antyutopii.
Nowy wspaniały świat przedstawia futurystyczny Londyn, a w nim cywilizację przyjemności, którą sterują technologie. Społeczeństwo, które dzięki naukowemu postępowi realizuje marzenie ludzkości o powszechnym błogostanie, to społeczeństwo konsumpcyjne. Egzystencja obywateli ogranicza się do teraźniejszości – wiedza o przeszłości i refleksja nad przyszłością jest zakazana. Ten pookładany świat zburzy przybycie do Londynu buntowniczego znajomego.
Spektakl zobaczymy w czwartek (24.10) o 19.00 na scenie Teatru Osterwy. Widzowie mogą wybrać się na to przedstawienie także w piątek, w sobotę i w niedzielę.
Mikrofestiwal rodzinny w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin
PTAKI to mikrofestiwal rodzinny skierowany do dużych i małych miłośników sztuki i natury.
W programie trzydniowego wydarzenia są koncerty, warsztaty.
Już w piątek (25.10) o 17.00 zaplanowano widowisko muzyczne “Ptaszkowie Śpiewali”. W sobotę widzowie zobaczą spektakl familijny wędrownego lalkowego Teatru Gracholka “Okruchy Słońca”. To opowieść o leśnych legendach, podróżowaniu przez pory roku i pokonywaniu trudności poprzez zabawę. Zaplanowano też warsztaty rękodzielnicze pod hasłem “Ptaki z łąki” oraz warsztaty z podstaw animacji poklatkowej dla młodzieży “Złota klatka”.
Niedzielne atrakcje tego festiwalu to wernisaż ptasiej wystawy w Kiosku ze Sztuką i spotkanie z Magdą Krasuską, kuratorką wystawy “Wieczne Piórko”. Będzie też wykład i spacer przyrodniczy z Inspektorem Bywakiem.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy poprzez stronę DDK Węglin.
Fot. Dzielnicowy Dom Kultury WĘGLIN
IX Festiwal reportażu w Lublinie
IX edycja Festiwalu reportażu odbędzie się w Lublinie – tegoroczna edycja to trzy dni, od 22 do 24 października, wypełnione od rana do wieczora spotkaniami z autorami, warsztatami i panelem dyskusyjnym. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Radia Lublin, a streaming będzie dostępny na naszej stronie internetowej oraz profilach facebookowych Radia Lublin i Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin.
SzyK / opr. LisA
Fot. główne: materiały promocyjne spektaklu “Romeo i Julia” / ck.lublin.pl