Premiera słuchowiska „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”

serce post 2024 10 15 121102

Słuchowisko jest wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart, mającym na celu przybliżenie postaci Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej „Kultury” są niezwykle aktualne również dzisiaj.

Juliusz Mieroszewski był jednym z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX wieku. Większość swojego dorosłego życia spędził na emigracji w Londynie, jako korespondent i współpracownik paryskiej „Kultury”, na łamach której publikował swoje prace do śmierci w 1976 roku. Jego najważniejszą ideą była koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś), która postulowała współpracę i partnerstwo między Polską a jej wschodnimi sąsiadami jako warunek stabilności i pokoju w regionie. Mieroszewski zmarł w Londynie, jednak jego dziedzictwo pozostaje żywe i inspirujące.

 „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” to słuchowisko, które w mistrzowski sposób łączy fakty z życia Mieroszewskiego z fikcją literacką. Scenariusz przenosi słuchaczy w podróż przez najważniejsze momenty życia Mieroszewskiego, ukazując jego zmagania, pasje i niestrudzone dążenie do prawdy. Przez dramatyczne wątki i głębokie dialogi, słuchowisko odkrywa przed słuchaczami nie tylko postać samego Mieroszewskiego, ale również kontekst historyczny i społeczny jego czasów.

Scenariusz słuchowiska napisała Marta Sokołowska, dramatopisarka i laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor, reżyser filmowy i teatralny. Muzykę skomponował Yegor Zabelov, pochodzący z Mińska wirtuoz akordeonu.

Obsada:

reżyseria: Maciej Wiktor
scenariusz: Marta Sokołowska
muzyka: Yegor Zabelov
udźwiękowienie: Katarzyna Figat

 

© Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego

 

Exit mobile version