Otyłość ma poważne konsekwencje. Dziś specjalne spotkanie dla pacjentów bariatrycznych

pexels towfiqu barbhuiya 3440682 11309666 2024 10 24 134509

Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. Skala otyłości jest coraz większa, a polskie społeczeństwo – przede wszystkim młodzież – tyje najszybciej w Europie.

Lekarze z 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie, z którymi rozmawiała nasza reporterka, podkreślają wagę problemu.

Jak zaznacza kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Bartłomiej Orybkiewicz, konsekwencje otyłości są bardzo poważne.

– Określa się, że jest to przynajmniej 260 chorób, w których otyłość jest poważnym czynnikiem ryzyka. W tym te wszystkie bardzo poważne choroby, jak nowotwory jelita, cukrzyca, nadciśnienie – choroby, które w znacznej mierze prowadzą do przyspieszonego zgonu. Według badań, które są prowadzone, powrót do prawidłowej wagi wydłuża przewidywany czas życia o 7-9 lat – wskazuje lekarz. 

CZYTAJ: E-papieros wybuchł w ustach 20-latki. To czas, by wprowadzić nowe regulacje? [WIDEO]

Przy szpitalu powstało Stowarzyszenie Lecz Otyłość, które prowadzi grupę wsparcia.

– Ma ono na celu pomagać i kierować pacjentów w odpowiednie miejsca – mówi dietetyk Agnieszka Kosk. – To miejsca, które pomogą pacjentowi leczyć otyłość. Leczenie otyłości może być w formie farmakologicznej, dietetycznej, ale także chirurgicznej. Naszym celem jest złączenie tych pacjentów.

Dziś o 18:00 odbędzie się pierwsze spotkanie. Szczegóły na stronie leczotylosc.pl i wydarzeniu na Facebooku.

LilKa / opr. WM

Fot. pexels.com

 

Exit mobile version