W sobotę (26.10) będzie można skorzystać z tymczasowego przejścia granicznego z Ukrainą w Dyniskach. Jak co roku, ma to ułatwić mieszkańcom obu stron granicy dotarcie na groby swoich przodków przed nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych.
CZYTAJ: Przeszli przez granicę, by pomodlić się na grobach bliskich [ZDJĘCIA]
Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki przekazał, że w najbliższą sobotę na granicy polsko-ukraińskiej w Dyniskach – w rejonie znaku granicznego nr 675 – będzie funkcjonować tymczasowe piesze przejście graniczne z Ukrainą. Strażnicy będą dokonywać odpraw od godz. 8:00 do 17:00.
– Jak co roku udajemy się, by pomodlić się za zmarłych, którzy spoczywają na miejscowym cmentarzu w Uhnowie (obwód lwowski). Część mieszkańców uda się też na cmentarze do miejscowości Bełz, Staje lub Korczów – powiedział wójt gminy Ulhówek Mariusz Skorniewski. O godz. 10:00 na cmentarzu miejskim w Uhnowie sprawowana będzie msza św. przez ks. proboszcza z Dynisk Wiesława Mokrzyckiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarte przejście piesze w Ulikowie koło Dynisk
Akcja przesiedleńcza H-T (Hrubieszów-Tomaszów Lubelski) była konsekwencją tzw. korekty granicy między PRL a Związkiem Sowieckim w 1951 r. W jej efekcie do Polski wracały górskie wsie leżące w Bieszczadach, a w zamian wschodni sąsiad przejął bogate w węgiel i czarnoziemy okolice Hrubieszowa i Tomaszowa.
– Niektórzy przodkowie naszych mieszkańców spoczywają w związku z tym na Ukrainie. Pozostały tam cmentarze z grobami bliskich i kościoły, które chcemy odwiedzić, uporządkować, złożyć kwiaty na cmentarzach. To też jest ukłon dla różnych stowarzyszeń, które dbają i pielęgnują polskie miejsca pamięci narodowej – wyjaśnił wójt.
CZYTAJ: Odwiedzili groby bliskich po ukraińskiej stronie granicy [ZDJĘCIA]
Prezeska Stowarzyszenia „Robim Co Możem” Renata Sobka przekazała, że w sobotniej akcji uczestniczyć będzie ok. 20 wolontariuszy. W planach mają m.in. uporządkowanie mogiły z wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919, a także prace porządkowe na cmentarzu miejskim i przy kościele parafialnym w Uhnowie. „Ten dzień to okazja, żeby zapalić znicze, złożyć wieńce, pomodlić się w skupieniu przy grobach” – podkreśliła.
Uhnów położony jest ok. 4 km od polskiej granicy. Chcąc odwiedzić cmentarze po ukraińskiej stronie mieszkańcy gminy Ulhówek przekraczają granicę zazwyczaj przez przejścia w Hrebennem lub w Dołhobyczowie, które są oddalone o ok. 30-35 km.
– W tym roku udało nam się otworzyć granicę w różnych miejscach na tzw. zielonej granicy już cztery razy, to będzie piąty. 12 października br. podpisaliśmy umowę o partnerstwie z Bełzem. Docelowo chcemy, żeby w naszej odpowiedzialności administracyjnej powstało już takie prawdziwe przejście graniczne. Przez nasze działania chcemy pokazać decydentom w Polsce i Ukrainie, że jest taka potrzeba i zainteresowanie – wyjaśnił WÓJT UlhówkA Mariusz Skorniewski.
PAP / RL / opr. WM
Fot. archiwum RL / Piotr Piela