„Współpraca, inkluzywność, partycypacja” to hasła przewodnie lubelskiego seminarium, w którym udział wzięli edukatorzy muzealni z całej Polski, m.in. przedstawiciele Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Muzeum Narodowego w Lublinie.
CZYTAJ: Sukces pod znakiem kultury. Lublin ma tytuł ESK 2029!
Inspiracją do spotkania była wystawa sensoryczna “Mówi obraz”, stworzona przez najmłodszych dla najmłodszych. Wystawa posiada interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki, które pozwalają odbiorcom poznać faktury, kształty, techniki malarskie, kompozycję czy perspektywę.
Właśnie o działaniach dzieci i młodzieży w tworzeniu wystaw edukacyjnych dyskutowali uczestnicy seminarium. – Podjęliśmy się trudnego zadania zaproszenia najmłodszych zwiedzających do „wyprodukowania” i stworzenia wystawy – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie. – Jej tematem było tylko ogólne hasło „obraz”. Miał on być opowiedziany przez dzieci i tak się faktycznie stało. Dzieci wskazywały nam, jak rozumieją kompozycje (dzieła sztuki), kwestie dotyczące barwy i struktury. I tak naprawdę to one wiele nas nauczyły. A my stworzyliśmy im świat, w którym mogą dotykać, biegać. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Dzieciaki na wystawie malują, dotykają, skaczą, skrobią, czyli wszystko, co kochają robić. A przy okazji się uczą. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Uczestnicy seminarium mieli również przyjemność obejrzeć wystawę z udziałem młodych kuratorów.
Wystawa sensoryczna „Mówi obraz” jest dostępna dla zwiedzających do końca 2024 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie, przy ul. Zamkowej 9.
BoS / opr. ToMa
Fot. Muzeum Narodowe w Lublinie Facebook