Liderki innowacji na Międzynarodowym Kongresie w Lublinie [ZDJĘCIA]

dsc 3131 2024 10 21 171619

Wybitne przedstawicielki świata nauki, biznesu czy polityki zgromadził Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Spotkaniu towarzyszy hasło ”Innowacja jest kobietą. Nauka-Biznes-Edukacja”. 

„Takiej patronki nie ma żadna inna uczelnia w kraju”

Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie został zorganizowany w ramach obchodów 80-lecia uniwersytetu noszącego imię noblistki.

– Takiej patronki nie ma żadna inna uczelnia w kraju – podkreśla rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski. – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest jedynym uniwersytetem w Polsce, którego patronką jest kobieta. To zobowiązuje nas do tego, żeby podkreślać przy każdej okazji rolę kobiet w nauce, ale nie tylko w nauce – w każdej sferze aktywności społecznej. Taka intencja przyświecała organizatorom dzisiejszego wydarzenia ”Innowacja jest kobietą. Nauka-Biznes-Edukacja”. 

Polska noblistka autorytetem dla wielu osób

– Zgromadziliśmy tu osoby, dla których Maria Curie-Skłodowska to autorytet i wzór – mówi przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu, prof. Jan Pomorski. – Pokazujemy, że te wartości, które były bliskie Marii, mają zastosowanie w rozmaitych ścieżkach. I w biznesie – pokazujemy trzy fantastycznej firmy, które zostały stworzone przez kobiety i które są rozpoznawalne na całym świecie, globalne marki. Pokazujemy również, że w nauce ma swoje następczynie. Dla nas takim symbolem, również na naszym uniwersytecie, jest prof. Dorota Kołodyńska – wybitna chemiczka, której publikacje są cytowane przez najlepszych uczonych na świecie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

CZYTAJ: Kobiety nauki na Międzynarodowym Kongresie w Lublinie

– Maria Curie-Skłodowska zainspirowała wiele kobiet i wielu chemików, w tym mnie jako chemiczkę – przyznaje prof. Dorota Kołodyńska z UMCS. – Kobiety są potrzebne nauce i bardzo cieszę się, że taki kongres jak dzisiejszy ma miejsce. On pokazuje właśnie rolę kobiet w nauce. Jest nas dużo, myślę, że jesteśmy tak samo dobrze przygotowane jak Maria Curie-Skłodowska. Nie czuję się kontynuatorką, bo Maria Curie-Skłodowska była wielką kobietą. My jesteśmy naukowczyniami, które myślę, że fajnie, że pracują w poszczególnych dyscyplinach i spełniają swoją misję i rolę. Nierzadko są też osobami, które przyczyniają się do postępu. Jest to jak najbardziej słuszna droga, żeby było nas więcej.

– Maria Curie-Skłodowska to dla mnie autorytet – mówi założycielka i współwłaścicielka firmy dr Irena Eris. – Kiedyś pytano mnie, kto jest dla mnie życiowym autorytetem. Pierwsza myśl i osoba, która wpadła mi do głowy, to była Maria Curie-Skłodowska. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę tutaj dziś być na pięknym święcie 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Skłodowska była osobowością wybitną. Nie dość, że naukowczynią, to jeszcze osobą, która potrafiła się wybić z tego tłumu. Przecież to było dawno temu, kiedy jeszcze kobiety często nie miały możliwości studiowania. Ona miała różne koleje losu – najpierw była guwernantką, później zaczęła studiować, uczyć się i została noblistką. To w ogóle jest fantastyczne. To nasza chluba i duma.

Eksploratorium Marii Curie w Lublinie

Kongres zorganizowany przez UMCS to też okazja do spotkania z podwójną noblistką, a właściwie jej awatarem, który wkrótce będzie doradzał polskim uczniom.

– Ten awatar ma być doradcą metodycznym, osobistym dla ucznia i dla nauczyciela w takich przedmiotach jak chemia, fizyka i matematyka – tłumaczy prof. Jan Pomorski. – To jest bardzo, bardzo interesujący wieloletni projekt. Dzięki temu może okazać się, że AI nie jest zagrożeniem, ale pomocą dla zrewolucjonizowania polskiej edukacji. Musimy przygotować pokolenie Alfa do życia w świecie, gdzie sztuczna inteligencja będzie i wyzwaniem, zagrożeniem, a także szansą rozwoju.

CZYTAJ: „To będzie pomnik naszej podwójnej noblistki”. W Lublinie powstanie Eksploratorium Marii Curie

Z kolei w Lublinie powstanie dom noblistki, czyli Eksploratorium Marii Curie, które będzie regionalnym centrum nauki, edukacji i nowych technologii.

– To będzie taki odpowiednik Centrum Kopernika, ale trochę bardziej nowoczesny, nastawiony na AI i nowe technologie – wyjaśnia prof. Pomorski. – Bardzo zależy nam, żeby zostało to oddane w 2029 roku, żeby to był dom Marii Curie – taki nowoczesny, w którym zamieszka nie tylko jako awatar, choć awatar będzie odgrywał tam ogromną rolę. Będzie przyciągał młodych ludzi, ale nie tylko młodych, bo to jest ponadgeneracyjne. Tych, którzy pasjonują się nowymi technologiami, edukacją i nauką. Będzie to ich dom spotkań, dom twórczej pracy, rozwoju osobowościowego. Na tym nam ogromnie zależy. To jest główna idea, która na tym kongresie jest obecna. 

Inwestycję wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.

– Ta inwestycja wpisuje się w Europejską Stolicę Kultury Lublin 2029 – zaznaczyła w czasie kongresu wiceministra Joanna Mucha. – Jestem pewna, że stanie się kolejną szansą rozwojową dla Lublina i Lubelszczyzny. Eksploratorium ma być miejscem doświadczania nauki, czerpania radości z odkrywania jej tajemnic. Ma rozwijać i wzmacniać naturalną ciekawość poznawania świata. Ma być też swojego rodzaju pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej. Realizacja ma się zakończyć w 2030 roku, ale mam nadzieję, że uda się przyspieszyć procesy inwestycyjne i eksploratorium będzie już gotowe na 2029 rok. Przypomnę, że Lublin będzie wtedy Europejską Stolicą Kultury. 

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie powstania eksploratorium nastąpi jutro (22.10) podczas drugiego dnia kongresu.

Statuetki Marii Curie-Skłodowskiej i specjalny znaczek pocztowy

Podczas kongresu w Lublinie zostały wręczone statuetki Marii Curie-Skłodowskiej. Decyzją Rady Uczelni uhonorowano:

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dziś podczas Kongresu zaprezentowany został także okolicznościowy znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską z okazji 80-lecia uczelni. To 120. znaczek z wizerunkiem Marii Curie-Skłodowskiej wydany do tej pory na świecie i 17. znaczek z wizerunkiem noblistki wydany w Polsce. Okolicznościowy znaczek można nabyć między innymi podczas Międzynarodowego Kongresu Marii Curie-Skłodowskiej, który potrwa do jutra. Obrady odbywają się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. 

MaK / opr. WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version