KUL zainaugurował 4. edycję Studium dla Polonii

mg 6073 2024 10 26 163918

Ponad 2000 osób z kilkudziesięciu krajów weźmie udział w 4. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którą zainaugurowano w sobotę (26.10). Wśród najpopularniejszych kursów m.in. historia Polski, nowe media i sztuczna inteligencja.

Uczestników inauguracji powitał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który wyraził radość z dużej liczby zainteresowanych ofertą edukacyjną KUL i przypomniał, że uniwersytet od 106 lat służy Polsce i Polakom poza granicami.

„Studium promuje Polskę, język polski, Polonię i uniwersytet”

Prorektor KUL ks. dr hab. Jarosław Jęczeń stwierdził, że Studium promuje Polskę, język polski, Polonię i uniwersytet. Zwrócił uwagę na rolę współpracy między Polonią a pracownikami uniwersytetu w zakresie planowania inicjatyw na rzecz Polaków za granicą.

Ponad 2 tys. zgłoszeń!

Jak zakomunikowała zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska, do udziału w 18 kursach zorganizowanych w ramach tegorocznej edycji Studium zgłosiło się ponad 2000 osób z blisko 50 krajów, z czego ponad 500 to uczestnicy poprzednich edycji. Najczęściej wybierane kursy to: sztuczna inteligencja, efektywne zarządzanie, historia Polski dla Polonii, nowe media i komunikacja.

Kursy organizowane w ramach Studium trwają sześć miesięcy, a wykłady i warsztaty mają formułę online. Przewidziane są również zjazdy stacjonarne dla chętnych. Rejestracja na kursy trwa do 6 listopada.

CZYTAJ: “Korzyści będą ogromne”. Minister Dariusz Wieczorek o programie wsparcia kultury studenckiej

Po raz pierwszy Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność w listopadzie 2022 r. W dotychczasowych trzech edycjach wzięło udział ponad dwa tysiące osób z 30 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Absolwenci otrzymują dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia Studium w języku polskim, angielskim i w języku kraju zamieszkania.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. archiwum RL

Exit mobile version