Jest bardzo potrzebny! Powstanie ośrodek, który pomoże dzieciom [ZDJĘCIA]

460650434 527462126532746 8626856289969632383 n 2024 10 30 184511

W Cholewiance koło Kazimierza Dolnego powstanie Regionalny Ośrodek Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. To dobry krok – oceniają eksperci, bo co raz więcej najmłodszych boryka się z problemami psychicznymi. Głównie są tą próby samobójcze i samookaleczenia. Nowy ośrodek będzie dysponował nie tylko oddziałem dziennym, ale także poradniami zdrowia psychicznego, hostelem dla młodzieży w trudnej sytuacji życiowej oraz warsztatami terapii zajęciowej.

CZYTAJ: To pierwsza taka operacja w tym lubelskim szpitalu! Robot da Vinci zoperował płuco 

Odciąży szpital i pomoże większej liczbie dzieci

– To dobra lokalizacja, aby odciążyć szpital w Lublinie – uważa lekarz z oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, Małgorzata Janowska. – W pobliżu ośrodka jest i aglomeracja puławska, i inne okoliczne miejscowości, które też mają bardzo dużo nastolatków. Najbliższym punktem dla nich teraz jest Lublin, a jeśli byłoby to tam zorganizowane [w Cholewiane – red.] myślę, że to ta pomoc dla nich mogłaby być przekazana jak najszybciej.

Dwa budynki

– Są to dwa budynki. W jednym, o powierzchni 35 metrów, będą umieszczone warsztaty terapii zajęciowej – mówi Tomasz Berbeć, dyrektor Neuropsychiatrycznego Szpitala im. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie. – Natomiast główny budynek ma 800 metrów kwadratowych na dwóch poziomach. Będzie tam zlokalizowany oddział dzienny, poradnia zdrowia psychicznego, poradnia psychologiczna oraz hostel dla młodzieży powyżej 16 roku życia, znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej.

Brakuje miejsc na oddziałach

– W naszym regionie mamy tak naprawdę dwie placówki, które pełnią funkcję oddziałów, w których mogą być całodobowo hospitalizowani pacjenci. Myślę, że zarówno jedna, jak i druga zawsze mają dodatkowe miejsca zajęte, ponieważ jest bardzo duże zapotrzebowanie. To tylko pokazuje, jak duży problem mają dzieciaki; że tych miejsc jest cały czas za mało – dodaje dr Małgorzata Janowska.

Budowa Regionalnego Ośrodka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

– Będą niespodzianki jak na każdej budowie, ale poradzimy sobie – mówi Paweł Drogosz, dyrektor ds. technicznych firmy Rystal-Bud. – Wykonywaliśmy różne duże inwestycje, więc nie jest to dla nas jakieś supertrudne zadanie. Modernizacja, rozbudowa, termomodernizacja – to jest główne clou tego zadania. To nowe budynki, więc wszystkie aktualne przepisy muszą być zachowane: dostosowanie dla osób niepełnosprawnych, poprawienie parametrów technicznych pod względem izolacyjności.

Jakie są główne przyczyny hospitalizacji dzieci i młodzieży na oddziale psychiatrycznym? 

– Główną trudnością, z którą spotykają się nasi pacjenci, są myśli i podejmowane próby samobójcze albo też zachowania samookaleczające się. To są tak naprawdę główne przyczyny hospitalizacji. Dochodzi także kwestia czasów, jakie mamy, bo one są trudne dla młodych ludzi. Mają problemy w nawiązywaniu relacji rówieśniczych, mają problemy z regulacją emocji. Wybierają rozwiązania, które bywają dla nich zagrożeniem. Próby samobójcze były podejmowane przez dzieciaki również wcześniej, ale myślę, że teraz jest tego dużo więcej. I niestety kończą się źle. Centrum na pewno pomoże. Uda się zaopiekować większą liczbą dzieci – podkreśla dr Małgorzata Janowska.

CZYTAJ: Niezwykłe narodziny w Lublinie. Poznajcie imiona trojaczków z Nigerii [ZDJĘCIA]

Umowę z wykonawcą inwestycji podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Ośrodek będzie częścią Centrum działającego przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki zdrowotnej w Lublinie. Ma być gotowy do końca przyszłego roku. Koszt inwestycji to 9 mln zł.

RyK / opr. AKos

Zdj. główne, fot. Szpital Neuropsychiatryczny Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie FB. Na pozostałych zdjęciach podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version