Patron Parku Rury w Lublinie – wybitny lubelski urbanista Romuald Dylewski – został uhonorowany tablicą.
Dylewski urodził się w 1924 roku. Był uznanym twórcą licznych planów i opracowań urbanistycznych dla Lublina, w tym wąwozu Rury, w którym obecnie znajduje się miejski park.
CZYTAJ: Zaktualizowane i unowocześnione. Zegary wracają na Bramę Krakowską
– Jestem wzruszona tym, że został zachowany parkowy charakter tego fragmentu miasta – mówi córka urbanisty, Magda Dylewska. – Tato był tym urbanistą, który dbał o to, żeby wliczać w strukturę miast tereny zielone, czyli żeby budować park. TW tej chwili główny problem miast to budowanie parkingów. Nie myśli się o terenach zielonych, o placach zabawach, terenach rekreacyjnych.
– Powiedzieć, że to wizjoner i wielki człowiek, to mało – mówi zastępca prezydenta Lublina Tomasz Fulara. – Do tej pory korzystamy z jego wizji i rozwiązań planistycznych. To, że przeprowadził miasto Lublin ze 100 tys. do 300 tys. w przeciągu kilkudziesięciu lat, to też z punktu widzenia planistycznego ogromne wyzwanie. Wiele jego wizji do tej pory się sprawdzają tak jak ten wąwóz.
Tablica z życiorysem Romualda Dylewskiego została odsłonięta we wschodniej części Parku Rury, od strony ul. Nadbystrzyckiej. Uczestniczki i uczestnicy posadzili także pamiątkowy klon tatarski. Dodatkowo od ul. Nadbystrzyckiej i od ul. Różanej zamontowano dwie tablice z nazwą parku.
CZYTAJ: “To spełnienie naszych marzeń”. Aparatura z noblowską technologią trafiła na UMCS
Romuald Dylewski był architektem, wykładowcą akademickim i doktorem nauk technicznych. W latach 1956-1974 organizował i kierował Pracownią Urbanistyczną Miasta Lublin. Zmarł w 2019 roku.
LilKa / opr. AKos
Fot. teatrnn.pl / Miasto Lublin