„Akcja Reinhardt – przestrzenie Zagłady”. Plenerowa wystawa w Lublinie [ZDJĘCIA]

kra 8310 2024 10 29 211806

„Akcja Reinhardt – przestrzenie Zagłady” to wystawa plenerowa, która odnosi się do historycznych wydarzeń związanych z akcją Reinhardt. Dotyczyła ona planu wymordowania ludności żydowskiej, znajdującej się już głównie na terenie Generalnego Gubernatorstwa, czyli m.in. w dystrykcie lubelskim.

Wystawa prezentuje różnego rodzaju materiały źródłowe: zdjęcia, m.in. z terenu lubelskiego getta oraz fragmenty relacji wspomnień świadków zagłady – głównie Żydów, którym udało się przeżyć wojnę, ale i Polaków.

CZYTAJ: Ewakuacja mieszkańców i zabezpieczanie niewybuchu. Akcja w Weremowicach [ZDJĘCIA]

– Materiały pochodzą z naszych zasobów, ale mamy też pozyskane z innych źródeł, jak na przykład list, który pochodzi z archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego – mówi Dominika Majuk z Ośrodka  „Brama Grodzka – Teatr NN”. – Jest to list napisany przez nieznanego nam z imienia i nazwiska Żyda z getta w Lublinie, wysłany prawdopodobnie do Warszawy dokładnie w momencie, kiedy to getto było likwidowane. W tym liście, napisanym odręcznie w języku jidysz, właściwie wybrzmiewa cały tragizm, dramat tych ludzi, którzy są w miejscu, które jest – jak mówili Niemcy – wysiedlane. Wiemy, że tych ludzi zabierano na pewną śmierć do obozu zagłady w Bełżcu. Ten list przetrwał w Archiwum Ringelbluma w Warszawie. On w ten sposób przetrwał wojnę.

Wystawa „Akcja Reinhardt – przestrzenie Zagłady” to efekt współpracy Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie z Domem Konferencji Wannsee w Berlinie, gdzie również zostanie zaprezentowana ta ekspozycja.

Wystawę można oglądać na placu Litewskim w Lublinie do 8 listopada.

CZYTAJ: 18-latek w szpitalu. Uderzył busem w drzewo [ZDJĘCIA]

PB/ opr. DySzcz

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version