Wzrasta poziom rzek. Lewin Brzeski w 90 proc. pod wodą [WIDEO, ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

mid 249176481 2024 09 17 201932

AKTUALIZACJA 23.48

Ewakuacja Nysy odwołana

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz poinformował o odwołaniu ewakuacji miasta. “W związku z poprawą sytuacji powodziowej, dziś o północy traci moc zarządzenie o wprowadzeniu ewakuacji w Nysie. Jutro o 8.00 potwierdzi ten fakt dźwięk syren alarmowych” – napisał Kordian Kolbiarz na Facebooku. Zaapelował przy tym o zachowanie ostrożności, bo trwa alarm przeciwpowodziowy.

Stan ewakuacji pozostanie aktualny dla części ulic w Nysie (Zamłynie).

“Bardzo dziękuję za skuteczną walkę w obronie naszego miasta” – zakończył Kordian Kolbiarz.

7 ofiar śmiertelnych

We wtorek przed godz. 19 Komenda Główna Policji poinformowała o siedmiu śmiertelnych ofiarach powodzi. KGP również zaapelowała o niepodawanie w przestrzeni medialnej nieprawdziwych informacji o liczbie ofiar powodzi. W tej sprawie należy opierać się wyłącznie o komunikaty policji.

Woda przelała się przez mosty

– We wtorek(17.09) część dróg w województwie została zamknięta z powodu zalania wodą – poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki. W Szprotawie z uwagi na podnoszący się poziom wody rzeki Bóbr został zamknięty most na ul. Młynarskiej i most na ul. 3 Maja. “Woda przelała się przez mosty i zalewa drogi” – powiedział Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

W miejscowości Leszno Górne została zablokowana ul. Fabryczna. Policja wyznaczyła objazd. W Małomicach została zablokowana droga na ul. Kościuszki na wysokości Zalewu w kierunku Bobrzan. “Zablokowana jest droga krajowa nr 12 odcinek od ul. Widok w Wiechlicach do skrzyżowania z drogami do miejscowości Wiechlice i Dziećmiarowice” – dodał Pawlak.

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą wystąpił z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad o zamknięcie mostu podczas przejścia fali kulminacyjnej. “Podczas narady z premierem wojewoda lubuski poruszył ten temat” – powiedział Pawlak.

21.00

Najpoważniejsza sytuacja powodziowa jest obecnie w Lewinie Brzeskim w województwie opolskim. Miasto znalazło się w 90 procentach pod wodą, która sięga nawet dwóch metrów. Ewakuowano 380 mieszkańców.

Wzrasta poziom rzek

W związku z przechodzącą falą wezbraniową wzrasta poziom wody w rzekach od Raciborza do Wrocławia. Kulminacyjna fala powodziowa o wysokości nawet siedmiu i pół metra jutro około 5:00 dojdzie do Oławy. W mieście trwa sprawdzanie wałów powodziowych. Służby szacują, że fala o takiej wysokości nie powinna przelać się przez wały. Fala wezbraniowa wynosząca około sześciu i pół metra do Wrocławia ma dotrzeć w czwartek wieczorem.

Sytuacja hydrologiczna na południowym zachodzie Polski wciąż jest trudna. Trzeci – najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego dotyczy częściowo górnej i środkowej Odry, a także niektórych rzek w jej dorzeczu. Mowa tutaj o dolnej Nysie Kłodzkiej, Oławie, Bystrzycy, Kaczawie, Baryczy, Nysie Łużyckiej i rzece Bóbr. Tam te stany wody cały czas wzrastają.

Ruch pociągów wstrzymany

Ruch pociągów jest obecnie wstrzymany na pięciu odcinkach linii lokalnych w południowej Polsce. Do 18.00 odwołano 80 pociągów, a 65 uruchomiono w skróconych relacjach. Utrudnienia występują między innymi na stacjach Głuchołazy i Kłodzko Główne oraz w okolicach Paczkowa, a także na przejściach granicznych z Czechami. Na trasie Opole-Brzeg występują około godzinne opóźnienia pociągów. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w regionie są przejezdne, a utrudnienia na pozostałych drogach zakończyły się.

Policja informuje o siedmiu ofiarach śmiertelnych powodzi na południu Polski. W województwie śląskim jest to jedna osoba, w opolskim dwie, a w dolnośląskim – cztery osoby.

20.20

Najbardziej zagrożony powiat brzeski

– W tej chwili największe problemy i katastrofy mamy w powiecie brzeskim. W związku z przelaniem się wody przez wał w Kantorowicach miasto Lewin Brzeski praktycznie w 90 proc. powierzchni znalazło się pod wodą – poinformowała we wtorek (17.09) wojewoda opolski Monika Jurek.

Na wtorkowym posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska wojewoda opolski Monika Jurek podkreśliła, że aktualnie najbardziej zagrożony jest powiat brzeski, w tym miasto Lewin Brzeski, gdzie od poniedziałku trwa ewakuacja. Przekazała, że w związku z przelaniem się wody przez wał w Kantorowicach “praktycznie w 90 proc. powierzchni Lewin Brzeski znalazł się pod wodą”; woda sięga nawet dwóch metrów głębokości. Dodała, że miasto liczy około 5700 mieszkańców i jest położone poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry.

Jurek powiedziała, że w ewakuacji bierze udział 304 strażaków, którzy w tej chwili pływają na łodziach od domu do domu. Do godziny 17.00 – jak przekazała – zostało ewakuowanych 380 osób, które znalazły schronienie w szkołach podstawowych w Brzegu i Łosiowie. Dodała, że zakończono ewakuację z użyciem śmigłowca, ponieważ nikt nie zgłaszał potrzeby ewakuacji z dachu; obecnie używany jest ciężki sprzęt i łodzie. Poinformowała, że nie ma tam prądu, a łączność jest tylko radiowa.

– Sytuacja jest bardzo trudna, kierujący ewakuacją czekają w tej chwili na dwie kompanie specjalne Straży Pożarnej z Olsztyna, które dotrą do Lewina Brzeskiego po godzinie 22.00, ale po to też, żeby być na podmiankę, czyli zmienić strażaków, którzy obecnie uczestniczą w akcji. Zabezpieczane są też wały” – powiedziała Jurek. Dodała, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział pomoc w postaci łodzi motorowych, które “może Lewinowi Brzeskiemu już w tej chwili przekazać”.

Nysa wygrała walkę z żywiołem

Wojewoda opolski zaznaczyła, że na podstawie porannych informacji “walkę z żywiołem z sukcesem zakończyła Nysa”. Jak dodała, walczyło tam 340 strażaków, w tym ponad 200 spoza województwa opolskiego, 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i ponad 2 tysiące mieszkańców, by zabezpieczyć 7 uszczerbków poniżej zapory na wale przeciwpowodziowym na Nysie Kłodzkiej. Poinformowała, że w akcji wykorzystano 6 śmigłowców do przenoszenia worków big bag wypełnionych piaskiem. Podkreśliła, że ewakuacja mieszkańców w Nysie nie została odwołana, ale na podstawie raportu starostwa sytuacja ma być stabilna.

Zaznaczyła, że na terenie województwa opolskiego z użytkowania wyłączono 9 oczyszczalni ścieków, m.in w Nysie, w Brzegu i w Lewinie Brzeskim. Poinformowała, że do godz. 17.00 w bezpośrednich działaniach ratowniczych brało udział 1250 strażaków i 551 żołnierzy WOT. 

Brzeziny walczą z wodą

Mieszkańcy Brzezin w powiecie nyskim walczą z wezbraną wodą. Umacniają wały, które według informacji, jakie zostały przekazane wójt Skoroszyc Barbarze Dybczak, mogą zostać przerwane. W ratowanie miejscowości włączyła się nie tylko lokalna społeczność, lecz także mieszkańcy okolicznych wiosek, strażacy oraz wojsko.

– Do Brzezin jedzie amfibia – powiedziała wójt Barbara Dybczak: – Powiadomiono mnie, że sytuacja Brzezinach grozi przerwaniem wałów. Nie chodzi tutaj o Nysę Kłodzka, a o lokalny ciek, który te wały zabezpiecza. Żaden traktor tam nie podjedzie, bo jest zbyt grząsko.  

– Musimy walczyć, bo jak pójdzie wał, to nie tylko nas zaleje, ale też okoliczne miejscowości – mówią mieszkańcy. – Jest ciężko. Woda cały czas się podnosi. Nieciekawie tutaj jest

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Michał Meissner / PAP/Sławek Pabian

Exit mobile version