Top 6 wydarzeń kulturalnych w regionie [9-13 września]

pardes1 2024 09 09 070949

Biennale Bratysława w Lublinie

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wystawę Biennale Ilustracji Bratysława. To prestiżowy, międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży. Odbywa się od 1967 r. w każdy nieparzysty rok i jest jedyną tego typu imprezą na świecie. Głównym organizatorem konkursu jest Międzynarodowy Dom Sztuki Dla Dzieci BIBIANA w Bratysławie, miejsce niezwykłe, ukierunkowane na wspieranie rozwoju oraz promocję sztuki dla dziecka. Patronat nad wydarzeniem obejmuje m.in. UNESCO oraz Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej.

Wernisaż w Galerii OKNA MBP, przy ul. Peowiaków 12, rozpocznie się w poniedziałek (09.09) o godz. 13.00. Wystawa będzie prezentowana do 29 września.

Fot. materiał organizatora

Spotkania z Kulturą Żydowską

Już po raz 12. Fundacja Spichlerz Kultury wraz z gronem partnerów zapraszają na Pardes Festival. Zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego wydarzenia odbywają się w trzech lokalizacjach na Lubelszczyźnie. To Kazimierz Dolny, Celejów, Zamość.

– Na gości festiwalowych czekają wydarzenia różnorodne w treści i formie przekazu – zapewniają organizatorzy.

Festiwal łączy przeszłość z teraźniejszością. W trakcie spotkań festiwalowych publiczność wraz ze znawcami wielokulturowej przeszłości Polski i Europy odkryje wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki, ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów na Lubelszczyźnie, w Polsce, w Europie – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r. Wszystkie spotkania festiwalowe, prezentacje multimedialne, spacery tematyczne, pokazy filmowe, koncerty, wernisaże mają stworzyć przestrzeń refleksji, wymiany myśli i możliwość rozmowy z gronem wybitnych znawców wielokulturowości.

Pierwsze wydarzenie festiwalowe to “Lekcja historii” w kazimierskiej synagodze. Rozpocznie się ono w środę 11 września o godz. 11:30. Lekcję poprowadzi wybitny znawca historii Żydów na Lubelszczyźnie, profesor Andrzej Trzciński.

Festiwal potrwa do 16 września. Szczegółowy program jest dostępny na stronie wydarzenia.

Fot. archiwum RL

MOTIO w Radiu Lublin

W czwartek 12 września o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy MOTIO. Będzie można na niej zobaczyć prace członków Grupy Twórczej FOTOKOLEKTYW.

To próby zamrożenia w kadrze samej istoty ruchu. To zaproszenie widza do świata barwnych plam, wibrujących kolorem przestrzeni, rozpływających się jak za pociągnięciem pędzla konturów. To refleksja nad tym, że każdy akt twórczy i gest są wynikiem motio, są wynikiem ruchu.

W siedzibie naszej rozgłośni będą Państwo mogli zobaczyć pracę: Grzegorza Pawlaka, Krzysztofa anin Kuzki, Łukasza Resiaka, Marty Krawczyk, Piotra Gołębiowskiego i Witolda Cegiełki.

Fot. materiał RL

 

Literackie Ojce i Dziatki

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki od czwartku 12 września ponownie w Lublinie. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, to największa tego typu impreza, promująca czytelnictwo wśród dzieci.

To festiwal międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej  kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury.

W tegorocznej edycji festiwalu w programie m.in. wystawa dla dzieci, w której pojawią się duchy i straszydła, warsztaty z ilustratorami, spotkania z autorami, gry terenowe, zabawy, a także Ostry Dyżur Literacki i wyjątkowy piknik literacki!

Podczas piątkowego warsztatu, nawiązującego do wystawy „Galeria duchów” autorstwa Dominiki Czerniak-Chojnackiej, powstaną wielkoformatowe “zjawy”, pełniące formę kostiumów, dzięki którym uczestnicy będą mogli wcielić się w duchy i tych w strojach wziąć udział w wernisażu i interaktywnej zabawie. Początek warsztatu w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie o godz. 16.00.

Festiwal potrwa do 15 września, a szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia

Fot. archiwum

“Niebo nad Kuraszewem” na 50-lecie

W Galerii Wirydarz w Lublinie w piątek 13 września wernisaż wystawy “Niebo nad Kuraszewem” Andrzeja Fogtta. To ekspozycja przygotowywana z okazji 50-lecia pracy twórczej.

– Zafascynowałem się Kuraszewem, znalazłem tu zachwyt dla ludzi, ich języka, potwierdziłem swój zachwyt dla Wschodu, cieszę się, że nie uległem nigdy stereotypowi polskiej  nienawiści i lekceważenia tego co ruskie. Mam nadzieję ten stereotyp ulegnie zmianie. Wiem jedno, trzeba chronić takie „Kuraszewo”. Obserwuję to miejsce we wszystkich porach roku. Cieszy mnie biel szronu na gliniastych polach, różowe światło na warstwach czekoladowej ziemi. Znalazłem tu nowe kolory, materię, linie i punkciki.  Rysuję,  maluję obrazy, Bóg wie jak długo jeszcze, ale niech trwa to moje Kuraszewo, niech szczęśliwie trwa – mówi artysta.

Wernisaż w Galerii Wirydarz, przy ul Grodzkiej 19 rozpocznie się o godz. 18.00.

Fot. Galeria Wirydarz

“Krótki spektakl o miłości”

W Centrum Kultury w Lublinie w piątek 13 września premiera “Krótkiego spektaklu o miłości”. Sztuka nawiązuje do szóstej części „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem “Krótki film o miłości”.

– Spektakl przedstawia czworo bohaterów i ich problemy związane z nazywaniem, wyrażaniem i identyfikacją swoich emocji – mówi reżyser Alina Moś.

Premiera “Krótkiego spektaklu o miłości”, rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie.  Kolejne pokazy odbędą się 14 i 15 września.

Szczegóły dotyczące spektaklu znajdują się na stronie ck.lublin.pl.

Fot. Centrum Kultury w Lublinie

SuPer / opr/ ToMa

Fot. główne Piotr Piela
   

Exit mobile version