Top 6 wydarzeń kulturalnych w regionie [2-9 września]

p8080135 2024 08 08 215046 2024 09 02 065305

Smaki i kultura

W poniedziałek, 2 września w Lublinie rozpoczyna się Europejski Festiwal Smaku. To nie tylko święto kulinarne, ale także spotkania literackie, koncerty czy wernisaże.

– Gwiazdą festiwalu jest Adam Bałdych, cudowne dziecko skrzypiec, jeden z najlepszych skrzypków na świecie, o którego udział w nagraniach biją się najwspanialsi muzycy z całej Europy. Kolejną gwiazdą jest Limboski, jeden z najbardziej niezwykłych bardów – opowiada Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku.  

Obie gwiazdy zagrają na lubelskim Starym Mieście w sobotę, 7 września.

Zaś we wtorek, 3 września w Galerii Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie zostanie otwarta wystawa fotografii dziennikarki Radia Lublin redaktor Kingi Hendzel „Black & White Jazz”. Kinga Hendzel specjalizuje się w fotografii koncertowej. Była obecna z aparatem na kilkuset koncertach. Zrobione przez nią fotografie znajdują się na okładkach ponad 20 płyt oraz kilku książek. Jej prace zdobyły uznanie w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych i były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na wystawie „Black & White Jazz zostaną zaprezentowane fotografie, które znalazły się w finałach konkursów World Jazz Photo oraz MK Jazz Foto im. Marka Karewicza w latach 2022 – 2024.

Z kolei na środę (04.09) w wirydarzu klasztoru o. Dominikanów przygotowano wernisaż malarstwa Zofii Leszczyńskiej „Ptaki, kwiaty i anioły św. Franciszka”, ze specjalnym udziałem Włodzimierza Staniewskiego, założyciela OPT Gardzienice i z degustacją ciasteczek św. Franciszka wypieczonych przez Elżbietę Cwalinę.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej www.europejskifestiwalsmaku.pl.

Fot. Kinga Hendzel

Słowo pisane inspirowane obrazem

„Obraz i słowo” to projekt artystyczny, w który zaangażowany jest Tomek Sikora, Artur Wolski i 57 literatów. Pomysł polegał na tym, że poeci pisarze, inspirując się wybranym przez siebie zdjęciem autorstwa Tomka Sikory, tworzyli wiersze czy opowiadania, które w połączeniu z fotografiami tworzą poruszającą opowieść o świecie.

Wśród twórców tekstów znajdują się m.in. Katarzyna Grochola, Grzegorz Turnau czy Mariusz Szczygieł. Projekt składa się z wystawy prezentującej 60 zdjęć, i nagrań z tekstami czytanymi przez Krystynę Czubównę, Radosława Popłonikowskiego i Grzegorza Pawlaka. Częścią projektu jest także album zaprojektowany przez Marka Popielnickiego.

Wystawę można oglądać w Foyer Sali Operowej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Fot. Iwona Burdzanowska

Jazzowa uczta w Centrum Spotkania Kultur

W ramach cyklu “Jazz w CSK” 3 września wystąpi Michał Martyniuk Quartet.

Pianista jazzowy i kompozytor, Michał Martyniuk na swoim koncie ma takie wyróżnienia jak druga nagroda w konkursie Made in New York Jazz Competition czy nominacje do prestiżowych nagród muzycznych, takich jak Fryderyki. Jego twórczość charakteryzuje się połączeniem tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

W Lublinie kwartet wystąpi w składzie: Alan Wykpisz (gitara basowa), Kuba Mizeracki (gitara elektryczna), Tymek Papior (perkusja). Artyści zagrają nowy materiał, który częściowo ukaże się na winylu i portalach streamingowych. Można już posłuchać utworu „3202”, który ukazał się miesiąc temu.

Początek koncertu o 19.00.

Fot. materiał organizatora

Wicie wianków na wysokości

Drzwi w kwiatach – warsztaty wicia wianków – to kolejna odsłona cyklu “Kultura na Dachu”.

Sylwia Stefaniuk, architekt krajobrazu, kompozycje tworzy w oparciu o naturalne komponenty z minimalnym udziałem tworzyw sztucznych. Podczas warsztatów uczestnicy przeniosą się w magiczny świat roślin i wykorzystają bogactwo materiałów pochodzących z natury. Powstaną oryginalne ozdoby do zawieszenia np. na drzwiach bądź ścianie z wykorzystaniem słomianych podkładów.

Warsztaty odbędą się 3 września o 17.00 na Dachu CSK. Obowiązują zapisy.

Fot. Centrum Spotkania Kultur

Literacki spacer “Lublin jak poemat”

Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat” zaprasza na spacery z serii “Lublin jak poemat – śladami poetów i literackich towarzystw”. Przechadzki poświęcone są lubelskiej poezji z lat 20. i 30. XX wieku.

Uczestnicy spaceru po Starym Mieście w Lublinie spotkają artystów z dawnych lat, odgrywanych przez aktorów i animatorów. Przewodnik zabierze spacerowiczów w świat lubelskiej bohemy z czasów Józefa Czechowicza i Julii Hartwig.

W pierwszy wrześniowy weekend miłośnicy poezji i literatury udadzą się na spacer śladami wybitnych poetów, którzy wychowali się i tworzyli w stolicy Lubelszczyzny. W niedzielę 8 września wielbiciele poezji Czechowicza, Łobodowskiego i Arnsztajnowej będą mogli liczyć na przegląd anegdot z życia literackiej bohemy. Przewidziane są również interpretacje muzyczne bajki Janiny Porazińskiej oraz krótkie wspomnienie autorki. Na spacer w niedzielę (08.09) o 11.00 zabierze uczestników Magdalena Gach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Zbiórka przy Pomniku Józefa Czechowicza w Lublinie.

Fot. lublin.eu

Klasyczny piątek w Filharmonii Lubelskiej

Koncert symfoniczny: Od Narodzin do Wieczności. 75. Rocznica śmierci Ryszarda Straussa, to wydarzenie, na które zaprasza Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Koncert otworzy pieśń „Morgen” z op. 27, nr 4, utwór skomponowany w 1894 roku, który opowiada o nadziei i radości, jakie przynosi nowy dzień. Następnie koncert przeniesie słuchaczy do świata „Czterech ostatnich pieśni”, skomponowanych w 1948 roku, pod koniec życia Straussa. „Wiosna”, „Wrzesień”, „Kiedy zasypiam” oraz „W zmierzchu”. Utwory poruszają tematy przemijania i pogodzenia się z losem.

Ostatni utwór tego wieczoru, „Śmierć i wyzwolenie”, Strauss skomponował w 1889 roku, mając zaledwie 25 lat. To jedno z najważniejszych i najbardziej poruszających dzieł Straussa, pełne dramatyzmu i głębokich emocji, skłania do refleksji nad istotą życia i śmierci.

Początek koncertu 6 września o 19.00.

Fot. Filharmonia Lubelska

SzyK / opr. LisA

Fot. zdjęcie główne: Iwona Burdzanowska

Exit mobile version