Top 5 wydarzeń kulturalnych w regionie [16-22 września]

lfn 180923 022.jpg 2024 09 16 184333

2023.09.18. LUBLIN . INAUGURACJA LUBELSKI FESTIWAL NAUKI . FOT. PIOTR MICHALSKI

Święto nauki na lubelskim festiwalu

Blisko 2000 wykładów, warsztatów, prezentacji i wystaw, przygotowali organizatorzy trwającego w Lublinie 20. Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jak podkreślają, to największe cykliczne wydarzenie, upowszechniające naukę wśród społeczeństwa na Lubelszczyźnie.

Festiwal to niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze osiągnięcia naukowe oraz spotkać wybitnych ekspertów z różnych dziedzin nauki.

I tak na przykład w festiwalowym programie na Uniwersytecie Medycznym odbywają się m.in. spotkania poświęcone wynalazkom i odkryciom medycznym oraz sekretom ludzkiego organizmu.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z kolei zaprasza do dyskusji o literaturze, grach komputerowych i ciekawostkach archeologicznych.

Politechnika Lubelska zorganizuje m.in. wykłady poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w fabrykach i przy tworzeniu animacji oraz warsztaty budowania robotów.

Festiwal pod hasłem “Człowiek sercem nauki” potrwa do 20 września. Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Bitwa o kulturę i klimat

W Teatrze Starym we wtorek (17.09) kolejne spotkanie w ramach cyklu Bitwa o kulturę.
O zagadnieniach związanych z kryzysem klimatycznym rozmawiać będą: Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, założyciel i redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, współautor podręcznika „Nauka o klimacie”, popularyzator nauki, redaktor czasopism popularyzujących naukę oraz Barbara Rogala – rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej.

Czy stosunek mediów do kwestii kryzysu klimatycznego sprawia, że sytuacja zaczyna przypominać tę, o której opowiada głośny film Adama McKaya „Nie patrz w górę”?

“Bitwa o kulturę. Nie patrz w górę?” rozpocznie się o godz. 18.00. Spotkanie, które prowadzi Kamil Bałuk, będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.

Fot. Teatr Stary

Z Ziemi Ognistej na Alaskę

W Zamojskim Domu Kultury w środę (18.09) pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu “Palcem po mapie”. Tym razem gościem będzie podróżnik, fotograf, laureat wielu nagród, Michał Woroch, który opowie o Wheelhairtrip 371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę.

Wheelhairtrip wiódł z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie, a przy okazji samym sobie. Przez 12 miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia.

Wheelchairtrip – to tysiące kilometrów bezdrożami Ameryki Południowej. Białe piaski pustyni Atacama, rejs Amazonką do serca dżungli – Iquitos, tonięcie w błocie, tropikalne choroby, eksplozje silnika i jeden cel: udowodnić, że można pokonać tę morderczą trasę będąc niepełnosprawnym.

Spotkanie w Zamojskim Domu Kultury rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

Czwartek z kryminałami w Radiu Lublin

W Polskim Radiu Lublin kolejna odsłona cyklu Kryminalne Czwartki w Lublinie. 19 września odbędzie się  pierwsze powakacyjne spotkanie z Małgorzatą Kuźmińską-Fugiel i Michałem Kuźmińskim.

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska to z wykształcenia i zamiłowania kulturoznawca, zawodowo zajmuje się zarządzaniem w branży IT. Współautorka z Janem Gołębiowskim, książki „Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego”.

Michał Kuźmiński to dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor popularnonaukowej książki „Nauka w kuchni” i tekstów piosenek.

Małgorzata i Michał wspólnie napisali kilka etnokryminałów. Akcja pierwszej z cyklu ich powieści, „Ślebody” toczy się na współczesnym Podhalu, gdzie tajemnica sięga mrocznej i niechlubnej przeszłości góralskiej kolaboracji. „Pionek” osadzony jest na Górnym Śląsku, „Kamień” to powieść, której akcję rozpoczyna znalezienie zwłok jasnowłosego dziecka na obrzeżach romskiej osady. Z kolei „Mara”  dotyka problemu pamięci o tym, co się stało z ukrywającymi się w czasie II wojny światowej Żydami. W 2022 r. opublikowali „Ścigając zło. Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze” – zbiór wywiadów z funkcjonariuszami i biegłymi odkrywającymi kulisy pracy śledczej.

Spotkanie w Polskim Radiu Lublin przy ul Obrońców Pokoju 2, rozpocznie się o godz.18.00.

Streamingowane będzie na naszej stronie internetowej, profilu Radia Lublin i Stowarzyszenia Radia Lublin na Facebooku i radiowym kanale YouTube.

 

Trzy kultury ożyją we Włodawie

We Włodawie w piątek (20.09) rozpoczyna się 24. Festiwal Trzech Kultur. Ideą wydarzenia jest promowanie wielokulturowości tego wyjątkowego miejsca – gdzie od wieków, żyli razem wyznawcy katolicyzmu, prawosławia i judaizmu.

Jak podkreślają organizatorzy, w bogatym programie każdy z zainteresowanych znajdzie coś dla siebie. Od teatrzyków, warsztatów, spotkań autorskich przez projekcje filmowe, wernisaże wystaw, po wyjątkowe, różnorodne stylistycznie koncerty.

Zaplanowano m.in. spotkania z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim, a także prof. Jerzym Bralczykiem oraz dr hab. Maciejem Malinowskim.

Koncertowo przedstawia się festiwalowa scena muzyczna. Wśród propozycji koncert Renaty Przemyk oraz zespołu Dagadana w sobotę  (21.09) o 19.30. Nie zabraknie Nocy Bardów w wykonaniu Ewy Błaszczyk oraz Marcina Partyki i Andrzeja „E-moll” Kowalczyka.

Wspaniałe propozycje również dla miłośników muzyki chóralnej:  Męski Chór Muzyki Cerkiewnej Katapetasma wystąpi w sobotę (21.09) o 18.00, a Akademicka Orkiestra Kameralnej „Cantabile” Wołyńskiej Filharmonii Regionalnej w niedzielę (22.09) o 19.00.

Gwiazdą tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie będzie Krzysztof Zalewski, który wystąpi w niedzielę o 20.30 z koncertem finałowym “The best of”.

Impreza potrwa do niedzieli. Szczegółowy program dostępny jest na Facebooku Festiwal Trzech Kultur.

SuPer / opr. ToMa

Fot. archiwum RL / materiały organizatorów

 

Exit mobile version