Sejmik województwa za przekazaniem 1 mln zł dla Opolskiego i Dolnośląskiego

p9268821 2024 09 26 172324

Milion złotych z naszego regionu trafi do powodzian z województw opolskiego i dolnośląskiego. O przekazaniu pomocy zdecydowali radni podczas sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego. Oba regiony otrzymają po 500 tys. zł na działania związane z łagodzeniem skutków powodzi.

CZYTAJ: Bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o Bogdankę. Radni sejmiku przyjęli stanowisko

Za przyjęciem uchwał podczas czwartkowej sesji głosowało 28 radnych, dwóch radnych było nieobecnych, troje nie oddało głosu. Zgodnie z uchwałą, pomoc finansowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej ze środków budżetu województwa lubelskiego na 2024 r. Szczegółowe warunki udzielenia pomocy, jej przeznaczenie oraz zasady rozliczenia środków mają zostać określone w umowie zawartej między województwami.

CZYTAJ: Premier o powodzi: To była największa ulewa w historii Europy Środkowej

– Samorząd Województwa Lubelskiego wielokrotnie włączał się w pomoc pokrzywdzonym w wyniku zdarzeń losowych, udzielając wsparcia finansowego jednostkom samorządu terytorialnego na zadania własne – napisano w uzasadnieniach uchwał. Uzasadniając potrzebę udzielenia pomocy pomysłodawcy wymienili „samorządową solidarność z ofiarami tak ogromnej tragedii”, która ma miejsce w województwach opolskim i dolnośląskim.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– W tak trudnych momentach musimy być solidarni – mówi przewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, Zofia Woźnica. – Tam, gdzie dzieje się coś tragicznego, gdzie wiele rodzin pozostaje bez dachu nad głową, gdzie jest po prostu dramat, musimy być solidarni. Gdyby coś podobnego przydarzyło się nam, chcielibyśmy, żeby inni nam pomogli.

CZYTAJ: Rząd przyjął projekt specustawy powodziowej

– To nie koniec naszej pomocy, o ewentualnym przekazaniu kolejnych środków będziemy decydować na następnych spotkaniach – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego, Piotr Breś. – Jak będą oszacowane koszty wybudowania lub powrotu do infrastruktury, która była wcześniej, jak te straty będą oszacowane, to wtedy myślę, że będzie czas na to, żeby ewentualnie podjąć następne uchwały. To jest dopiero początek.

Powódź na południu i zachodzie Polski rozpoczęła się 13 września. 16 września na terenach objętych powodzią rząd wprowadził stan klęski żywiołowej; rozporządzenie wprowadzono na 30 dni.

PAP / MaTo / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version