Rząd przyjął projekt specustawy powodziowej. W projekcie jest mowa między innymi o wsparciu dla kredytobiorców i zasiłku dla uczniów dotkniętych skutkami powodzi.
Zgodnie z założeniami ustawy państwo spłaci 12 rat kredytu hipotecznego osobom, które w wyniku powodzi czasowo straciły możliwość korzystania z domu. Ponadto ustawa ma zagwarantować pieniądze na budowę lub remont mieszkań należących do gminy. Zwiększa także dofinansowanie do remontu budynków zabytkowych.
CZYTAJ: W Sejmie ma powstać specjalna komisja ds. walki z powodzią
Po przyjęciu ustawy uczniowie, którzy ucierpieli w skutek kataklizmu, otrzymają tysiąc złotych zasiłku losowego. Wsparcie mają także otrzymać rodzice, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie żłobka.
W ustawie jest także mowa o wsparciu dla pracowników. Będzie można wziąć więcej urlopu na żądanie – o cztery dni. Pracownik będzie mógł także wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, aby walczyć z powodzią, a pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnić taki wniosek.
CZYTAJ: Premier o planie odbudowy po powodzi: będziemy w stanie zmobilizować do 23 mld zł
Ponadto ustawa wprowadza między innymi zasiłek na osuszanie domów. Znosi zakaz handlu w niedzielę w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej. Gwarantuje też pieniądze dla strażaków na opłacenie wszystkich nadgodzin.
Na wtorkowym (24.09) posiedzeniu rząd przyjął też projekt ustawy o wsparciu przedsiębiorców zatrudniających terytorialsów. Takie firmy mają otrzymać specjalna ulgę podatkową i będą preferencyjnie traktowane przy rozstrzyganiu zamówień publicznych.
Obie ustawy trafią teraz do Sejmu. Posłowie zajmą się nimi na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę (25.09).
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. PAP/Paweł Supernak