Przeskoczyli mukowiscydozę. Lubelski szpital najlepszy w kraju

333353ca d9a7 46cd 974d 29e500d4fa62 2024 09 25 215116

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie zajął pierwsze miejsce w akcji „Przeskocz Mukowiscydozę”. Projekt ma na celu szerzenie świadomości na temat tej choroby oraz zmotywowanie do prostej aktywności fizycznej – skakania na skakance.

– Taka aktywność jest dla chorych na mukowiscydozę doskonałą formą fizjoterapii – mówi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie Kamila Ćwik. – Jestem bardzo dumna z wszystkich uczestników skakania – 197 osób to jest niezły wyczyn jak na pierwszy raz. Przychodziły osoby z zewnątrz, przychodzili nasi pacjenci, rodzice, pracownicy, także to jest praca zespołowa. Mamy już pomysł, co zrobić za rok.

CZYTAJ: „Przeskoczyli” chorobę. Na skakance przeciw mukowiscydozie [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Niemal 200 osób to imponujący wynik – mówi członek zarządu gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Sylwia Ból. – Państwo pobili absolutnie rekord jeśli chodzi o uczestnictwo. Staramy się pokazać, że tak naprawdę dzieci z mukowiscydozą potrzebują przede wszystkim zrozumienia – nawet nie specjalnego traktowania i wyjątkowych warunków, ale zrozumienia na ich potrzeby.

Akcję „Przeskocz mukowiscydozę” gdański oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą zorganizowało po raz szósty. Nagroda dla lubelskiego szpitala to 3 tysiące złotych, które zostaną przeznaczone na sprzęt dla dzieci chorych na mukowiscydozę.

Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną. Atakuje głównie układ oddechowy i pokarmowy. Według szacunków, cierpi na nią około dwóch tysięcy osób. Średnia długość życia osób chorych na mukowiscydozę, to przy obecnym postępie medycyny, około 48 lat.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version