Prezydenci Polski i Litwy w Lublinie. Podpisali ważną deklarację [ZDJĘCIA]

p9050251 2024 09 05 184402

Prezydenci Polski i Litwy podpisali w Lublinie deklarację o stosunkach dwustronnych. Wcześniej prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda złożyli kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej oraz odwiedzili siedzibę Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. 

“Współpracujemy dzisiaj ze sobą bardzo ściśle”

Podpisanie deklaracji o stosunkach dwustronnych było ostatnim punktem wizyty prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausedy w Lublinie. Prezydent RP podkreślał, jak duże znaczenie ma współpraca polsko-litewska.

– Współpracujemy dzisiaj ze sobą bardzo ściśle, jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury, o budowę przestrzeni bezpieczeństwa, nie tylko tego bezpieczeństwa militarnego – tak ważnego w czasach trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę i trwającego hybrydowego ataku ze strony białoruskiej – zaznaczył prezydent Duda. – Wiemy o tym, że reżim białoruski pcha migrantów na naszą granicę, ale nie tylko na polsko-białoruską granicę, bo także na litewsko-białoruską granicę, także na łotewsko-białoruską granicę. Jest to nasz problem tutaj, w tej części Europy. Tę sferę bezpieczeństwa dzisiaj w bardzo ścisłej współpracy umacniamy. Razem jesteśmy członkami NATO, razem jesteśmy także członkami Unii Europejskiej. Przed chwilą podpisaliśmy dokument o współpracy, ale tylko potwierdzający nasze bliskie relacje. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

CZYTAJ: Prezydenci Polski i Litwy złożyli wieńce przed pomnikiem Unii Lubelskiej [ZDJĘCIA]

Wspólna historia

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwrócił uwagę, jak ważna była zawarta 455 lat temu w Lublinie unia lubelska.

– Dzięki takim wizytom nasze kraje w symboliczny i bardzo skuteczny sposób wyrażają strategiczne partnerstwo Litwy i Polski – wskazał prezydent Nauseda. – Podkreślają wspólne interesy i naszą wspólną misję historyczną. Historia naszych narodów to wspólne zmagania, zwycięstwa i porażki, ważne wspólne decyzje, które były podjęte w przeszłości, np. unia lubelska. Dziś poprzez wspólną deklarację prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oddaliśmy hołd mądrości i dalekowzroczności ówczesnych władców Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Fot. Krzysztof Radzki

Porozumienie pomiędzy Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim zawarte na sejmie walnym w Lublinie 1 lipca 1569 roku doprowadziło do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która stała się jednym z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy.

Dla prezydenta Republiki Litewskiej dwudniowa wizyta w Polsce była pierwszą oficjalną podróżą zagraniczną po reelekcji. 

MaK / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version