– Ponad tysiąc nowych uczniów z Ukrainy zapisało się już do przedszkoli i szkół w województwie lubelskim – wynika ze wstępnych danych kuratorium, które nie przewiduje większych problemów w związku z przyjęciem dodatkowych uczniów. W samym Lublinie jest o 240 więcej ukraińskich dzieci.
CZYTAJ: “Uczeń nie traci”. Nowy rok szkolny ze zmianami
Rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak przekazała, że pod koniec roku szkolnego 2023/2024 (tj. w czerwcu) w woj. lubelskim uczyło się 8,2 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży, z czego 2,3 tys. przybyło jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie.
„Nie są to liczby, które spowodowałyby większe problemy”
W wakacje kuratorium zwróciło się do dyrektorów z prośbą o przekazanie informacji na temat nowych uczniów ukraińskich, którzy zapisali się do danej placówki. Według wstępnych danych w przedszkolach pojawi się 195 nowych dzieci, a w szkołach – 902 uczniów.
– Nie są to liczby, które spowodowałyby jakieś większe problemy, ponieważ blisko 11 tys. uczniów mieliśmy w szczycie przyjmowania uchodźców, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, a szkoły – kompletnie bez przygotowania – poradziły sobie z ich przyjęciem – oceniła rzeczniczka.
Jak przekazała, większość dyrektorów zapewniała też, że są organizacyjnie przygotowani na kolejnych, nowych uczniów. Mówiąc o obawach wskazywali na komunikację, czy nieznajomość języka. – Dyrektorzy szkół, którzy przyjmowali w ubiegłych latach uczniów z Ukrainy podkreślali, że integracja ze środowiskiem szkolnym i nauka języka bardzo dobrze przebiegała i nie przewidują większych problemów – przekazała Misiak.
Rzeczniczka dodała, że pierwszy raport dotyczący liczby ukraińskich dzieci będzie dostępny pod koniec września po wpisaniu uczniów przez placówki do Systemu Informacji Oświatowej.
CZYTAJ: Joanna Mucha: Ten rok szkolny będzie okresem przygotowań do wielkich zmian
Jak to wygląda w Lublinie?
Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie poinformowała, że z ankiet uzyskanych od dyrektorów szkół (stan na 30 sierpnia) wynika, że 1,6 tys. dzieci z Ukrainy uczy się w miejskich szkołach, a 249 w przedszkolach.
– W tej grupie jest 243 uczniów rozpoczynających naukę w polskim systemie edukacji tzn. nowi uczniowie, w tym 131 w klasach pierwszych i 112 w klasach wyższych – sprecyzowała Monika Głazik.
Najwięcej dzieci z Ukrainy chodzi do SP nr 24 (83 osób), SP nr 34 (75 osób), SP nr 51 im. Jana Pawła II (73 osób), SP nr 6 (68 osób).
Obowiązek edukacyjny dla dzieci z Ukrainy
W rozpoczętym w poniedziałek (02.09) roku szkolnym 2024/2025 wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Obowiązek szkolny powiązano ze świadczeniem rodzinnym 800+ i świadczeniem „Dobry Start”.
Jest jeden wyjątek – w tym roku szkolnym uczniowie klas programowo najwyższych w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie są objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com