W poniedziałek (16.09) w Chełmie rozpoczęła się zbiórka na rzecz powodzian z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Wczoraj (17.09) zostało uruchomione Chełmskie Centrum Pomocy – miejsce zbiórki, magazynowania i dystrybucji darów. Dziś pomocowy hub działa już pełną parą, koordynując zbiórkę nie tylko z Chełma, ale też sąsiednich gmin.
CZYTAJ: Wspomnienia sprzed 14 lat powracają. Gmina Wilków na pomoc powodzianom
– Niesamowicie dobry efekt zbiórki przeprowadzonej w poniedziałek na parkingu urzędu miasta skłonił nas do dalszych kroków – mówi rzecznik Urzędu Miasta Chełm Damian Zieliński. – Prezydent Chełma Jakub Banaszek zdecydował o uruchomieniu chełmskiego centrum pomocy, czyli hubu logistycznego, do którego będą dostarczane transporty z pomocą dla powodzian z całego regionu, czyli z okolicznych gmin, powiatu chełmskiego czy krasnostawskiego. Zależy nam przede wszystkim na sprawnym skoordynowaniu pomocy dla potrzebujących miast, miasteczek, wsi na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Mieliśmy sporo zgłoszeń od ościennych gmin, kiedy robiliśmy tą jednorazową akcję pomocy. Wójtowie zgłaszali, że potrzebują trochę czasu, żeby pozbierać tę pomoc, a później nie ukrywali, że potrzebują też pomocy w koordynacji i transporcie.
CZYTAJ: Wzrasta poziom wody na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim
Jednym z samorządów, który natychmiast podjął współpracę jest Rejowiec Fabryczny.
– Bardzo potrzebny jest stworzony przez Miasto Chełm hub logistyczny, który jako centrum koordynacji pomoże mniejszym miastom w całym powiecie i uprości sprawę pomocy dla powodzian – mówi burmistrz Rejowca Fabrycznego Gabriel Adamiec. – Rejowiec Fabryczny automatycznie do tej akcji się dzisiaj dołącza. W dwóch lokalizacjach – w starej kotłowni i szkole podstawowej zrobimy centrum zbiórki rzeczowej. Numer do koordynatora wszyscy znamy. Jest także gotowa lista rzeczy. Proszę mieszkańców, aby przynosili tyko te rzeczy z listy.
Dziś jako koordynator zbiórki darów w chełmskim hubie dyżurowała radna miejska, społecznik i pedagog Katarzyna Janicka. – Dzisiaj już Gmina Wierzbice przywiozła zapaletowane, przygotowane, a nawet podpisane dary. I to jest dla nas wielka pomoc. Stowarzyszenia chełmskie bardzo się włączyły. Już dzisiaj mamy odzew od chełmskich szkół. Co jest najbardziej potrzebne? Woda, konserwy, sucha żywność.
CZYTAJ: Mieszkańcy Oławy: obronimy miasto
Punkt zbiórki znajduje się w znanym mieszkańcom Chełma miejscu. – Punkt na terenie obiektu EMPEC przy ul. Piotra Skargi 9B. To obiekt, który może być znany mieszkańcom, ponieważ służył za punkt pomocy w czasie, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie i tam zbieraliśmy dla uchodźców pomoc materialną. Punkt będzie działał w godzinach 8-19.
– Będziemy do momentu, kiedy te dary będą do nas zwożone z okolicznych miejscowości, gmin chełmskich, jak również z terenu Miasta Chełm od naszych mieszkańców, za co już serdecznie z całego serca dziękuję, bo to, co zebraliśmy już pojechało do Wałbrzycha i dzisiaj o godzinie 20.00 będzie kolejny transport, również do Wałbrzycha, do Nysy, do Kłodzka. To będą mniejsze transporty, ale tak samo ważne – mówi Katarzyna Janicka.
W chełmskim hubie pomagają w zbiórce żołnierze 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Niesamowitą inicjatywą wykazały się dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Zobowiązały się codziennie, dopóki trwa zbiórka, coś przynosić – na przykład po butelce wody.
CZYTAJ: Lublinianie nie zawiedli! Ruszyli tłumnie z darami dla powodzian
MMaj/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Wojtek Jargiło