Andrzej Nikodemowicz patronem 2025 roku w Lublinie

p9050509 2024 09 05 193115 2024 09 05 213547

Radni miejscy przyjęli w czwartek (05.09) uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 w Lublinie Rokiem Andrzeja Nikodemowicza. Ma to związek z setną rocznicą urodzin tego kompozytora, pianisty, pedagoga. W 2010 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

W podjętej uchwale Rada Miasta Lublin zwróciła się jednocześnie do instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Lublina o włączenie się do obchodów Roku Andrzeja Nikodemowicza i upamiętnienia w ten sposób zasłużonego dla polskiej kultury kompozytora.

W uzasadnieniu można przeczytać, że jego wybitne osiągnięcia oraz ogromny udział w budowaniu wizerunku Lublina w kręgu światowej kultury zasługują na szczególne wyróżnienie.

CZYTAJ: Zintegrowany plan inwestycyjny dla Górek Czechowskich. Radni podjęli decyzję [ZDJĘCIA]

Nikodemowicz urodził się w 1925 r. we Lwowie, zmarł w 2017 r. w Lublinie. Ukończył studia w Lwowskim Konserwatorium Muzycznym na Wydziale Kompozytorskim i Instrumentalnym (fortepian). Pracował w Konserwatorium jako kierownik gabinetu historii muzyki, a następnie prowadził zajęcia w zakresie kompozycji, teorii muzyki i fortepianu. W 1973 roku został usunięty z pracy za przekonania religijne i niezłomną postawę moralną i utrzymywał się jedynie z prywatnych lekcji gry na fortepianie.

W 1980 roku zamieszkał z rodziną na stałe w Lublinie. Pracował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego. W latach 1982-1992 prowadził chór w Metropolitalnym Seminarium Duchownym. W 1983 r. podjął zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzykologii na Wydziale Teologii KUL.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

„Muzyka Andrzeja Nikodemowicza, wpisana w szeroki kontekst artystycznych dokonań kompozytorów europejskich przełomu XX i XXI wieku, stanowi świadectwo wielkiego talentu i odwagi twórczej. Jego dorobek twórczy obejmuje 140 dzieł na fortepian, orkiestrę, chóralnych. Dużą część stanowią utwory muzyki sakralnej: kantaty, oratoria, suity, psalmy” – napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Nikodemowicz był laureatem m.in. Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał też Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano go również medalem i dyplomem „Pro Ecclesia et Pontifice” nadanym przez papieża Jana Pawła II. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, a w 2010 r. – Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version