Ważne jest holistyczne podejście. Jak pomagać kobietom z endometriozą?

pexels cottonbro 6542724 2024 08 31 213408

Zajęcia fizjoterapeutyczne dla kobiet cierpiących na endometriozę odbyły się w Lublinie. Według oficjalnych danych z tą chorobą zmaga się co 8-10 kobieta w Polsce.

– Chcemy uświadamiać społeczeństwo jak złożone jest to schorzenie – mówi Agata Gołąb z fundacji Pokonać endometriozę. – Coraz częściej mówi się o podejściu holistycznym w nawiązaniu do endometriozy. A to dlatego, że jest to choroba, która oprócz tego, że bardzo obciąża nasz organizm, obciąża nasze ciało, obciąża również naszą psychikę, bardzo mocno wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. 

– Niestety jest to choroba nieuleczalna – dodaje Paulina Mróz fizjoterapeutka uroginekologiczna. – Polega na tym, że ta tkanka, która podczas miesiączki, zamiast oczyszczać się, lokuje się w miejscach poza macicą, czyli w otrzewnej, jajnikach, więzadłach. I co miesiąc ta tkanka endometrialna powoduje mikrostany zapalne, co wywołuje ogólnoustrojowe dolegliwości bólowe. 

CZYTAJ: Endometrioza dotyka ok. 30% kobiet. Warto się badać

Przyczyny endometriozy nie są do końca poznane. Nie można jej wyleczyć, ale można łagodzić objawy, na przykład stosując odpowiednią dietę.

LilKa / opr. LisA

Fot. pexels.com

 

Exit mobile version