Wojskowi olimpijczycy, którzy zdobyli lub zdobędą podczas igrzysk w Paryżu medal, będą awansowani lub specjalnie wyróżnieni – zapowiedział szef resortu Obrony Narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz.
CZYTAJ: Złoty medal dla Lublina! Ola Mirosław mistrzynią olimpijską! [WIDEO, ZDJĘCIA]
W środę podczas trwających w Paryżu igrzysk olimpijskich Aleksandra Mirosław – starsza szeregowa specjalistka Wojska Polskiego – zdobyła złoty medal we wspinaczce sportowej na czas. To pierwszy złoty medal dla Polski podczas tegorocznych Igrzysk.
CZYTAJ: Lublin: mural poświęcony mistrzyni olimpijskiej do przemalowania [ZDJĘCIA]
Żołnierze, którzy dotychczas zdobyli medale to także między innymi: kajakarka Klaudia Zwolińska i wioślarze: Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup.
– Jesteśmy dumni z naszych żołnierzy i za wszystkich trzymamy kciuki – mówi rzecznik prasowy ministra obrony narodowej Janusz Sejmej. – Wyróżnianie zaczniemy od starszej szeregowej specjalistki Aleksandry Mirosław reprezentującej miasto Lublin, co jest też niezwykle ważne, która awansuje na kaprala. Oczywiście z godnie z przepisami po odbyciu odpowiedniego kursu podoficerskiego. Podobnie stanie się z innymi żołnierzami, którzy już zdobyli medale na tej olimpiadzie lub je zdobędą, w co mocno wierzymy, bo przecież olimpiada jeszcze trwa.
Spośród 213 sportowców w polskiej reprezentacji 80 to żołnierze WP. Stanowią oni ponad 1/3 reprezentacji. Jak informował przed rozpoczęciem Igrzysk resort obrony, to największa liczba wojskowych wśród reprezentantów w porównaniu do poprzednich edycji igrzysk, począwszy od Aten w 2004 roku.
W czwartek (08.8) we wpisie na portalu X szef MON zapowiedział, że wszyscy żołnierze-sportowcy, którzy zdobędą w Paryżu medal, zostaną awansowani. – Walcząc na olimpijskich arenach, nasi sportowcy przynoszą wielką dumę Ojczyźnie. Podjąłem decyzję, że wszyscy wojskowi sportowcy, którzy podczas Igrzysk w Paryżu zdobyli lub zdobędą medal, zostaną awansowani oraz specjalnie wyróżnieni – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.
Dziś (08.08) szansę na medal w zapasach ma Arkadiusz Kułynycz, a jutro (09.08) w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek. W sobotę (10.09) o złoto powalczy pochodząca z Chełma pięściarka PACO Lublin Julia Szeremeta.
RL / PAP / opr. ToMa / PrzeG
Fot. PAP/EPA/DANIEL IRUNGU
Pliki dźwiękowe
Janusz Sejmej


!["Strasznie tajemnicze miejsce". Archeolodzy sprawdzają, co kryje Góra Trzech Krzyży [WIDEO] 3 EAttachments9593863e680c789e71b73a1f7c13f023c7110eb xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9593863e680c789e71b73a1f7c13f023c7110eb_xl-350x250.jpg)
![Nowy sprzęt już pomaga ratować życie pacjentów. Wszystko dzięki środkom z KPO [ZDJĘCIA] 4 EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97_xl-350x250.jpg)


![Burze nad regionem. Strażacy interweniują [AKTUALIZACJA] 7 EAttachments959386655c64fa933b3d131e1ecc39ee50749a1 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments959386655c64fa933b3d131e1ecc39ee50749a1_xl-350x250.jpg)



