W Lublinie trwa wielkie święto kultury i sztuki ludowej, czyli Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Twórcy ludowi i rzemieślnicy z Polski oraz sąsiednich krajów prezentują swoje rękodzieło. Na stoiskach można oglądać i kupować wyroby ceramiczne, suszone bukiety czy ręcznie robione sita do mąki. O wyrobie tych ostatnich mówi Antoni Małek ze wsi Rzeczyce koło Frampola.
– Najpierw trzeba przywieźć sosnę, podzielić ją na szczapy, później te szczapy drzeć na dranki, później te dranki strugać ręcznie. Jest dużo roboty. Później trzeba to suszyć.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też… ozdoby choinkowe ze słomy, które prezentuje Janina Wadowska z Annoboru pod Lubartowem.
– Mimo tego, że do Bożego Narodzenia jeszcze kawał czasu, panie już kupują sobie ozdóbki, np. na prezenty czy na własną choinkę. Zapakują sobie to do pudełeczka i będą czekały na Boże Narodzenie.
CZYTAJ: Lublin stolicą kultury ludowej [ZDJĘCIA]
Dla gości imprezy, odwiedzanie straganów twórców ludowych to okazja do kupienia pięknych ręcznych wyrobów oraz obserwowania twórców przy pracy.
– Bardzo ciekawe tkactwo. Pierwszy raz jestem na tym jarmarku. Zrobił na mnie wrażenie. Kiedyś trzeba było wiele pracy, żeby cokolwiek zrobić. Bardzo cieszę się, że jest wiklina. To coś, po co przychodzę co roku. Teraz oglądam makówki, żeby uzupełnić ubiegłoroczne. Piękne przedmioty robione z ceramiki. Zakupiłam sobie aniołka z ceramiki z serduszkiem. Dam go mojej córce. Myślę, że będzie to wspaniała pamiątka z Lublina i z jarmarku.
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński potrwa w Lublinie do niedzieli (25.08). Stoiska twórców ludowych i rzemieślników są zlokalizowane na rynku Starego Miasta oraz przy Ratuszu. W programie imprezy są też koncerty, spotkania i warsztaty. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.retradycja.eu.
CZYTAJ: Warto iść ścieżką tradycji. Wyjątkowy festiwal rozpoczął się w Lublinie [ZDJĘCIA, WIDEO]
MaK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski; Iwona Burdzanowska