W Lublinie trwa święto tradycyjnego rzemiosła i muzyki – Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Po raz 18. Lublin zamienił się w stolicę kultury ludowej. Festiwal łączy pokolenia oraz dawne tradycje z tym, co nowe. Na stoiskach można zobaczyć toczone i zdobione naczynia, dłubane misy czy drewniane skrzynie. W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest śpiew tradycyjny.
Organizatorzy przygotowali nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty, pokazy kinowe, spektakle oraz podwórko gier i zabaw tradycyjnych.
CZYTAJ: Warto iść ścieżką tradycji. Wyjątkowy festiwal rozpoczął się w Lublinie [ZDJĘCIA, WIDEO]
– To okazja do powrotu do tradycji, do naszych korzeni, która przypomina nam o codzienności – mówi jedna z uczestniczek jarmarku. – Widzę tu kurkę, która symbolizuje mi moją wieś, albo obrazy z gąskami i pasterzem, który pasie owce. To świetny element, jaki można powiesić w kuchni i zabrać ze sobą złotą cześć tej sztuki, tych artystów, którzy nie są (na co dzień) usłyszani i zobaczeni.
– Wszystkie te elementy z bibuły są tradycyjne – mówi Zofia Sompolińska, która wykonuje pająki, ozdoby choinkowe, zabawki z papieru oraz kwiaty z bibuły. – Jeżyki, kokardki, pomponiki, kalinki, bibułowe kule – to są tradycyjne wzory. Ja je komponuje. Przeglądam też stare wydawnictwa etnograficzne i na tej podstawie próbuję stworzyć coś swojego.
Wydarzenie potrwa do niedzieli (25.08), a pełny program festiwalu dostępny jest w załączniku poniżej i na stronie: www.retradycja.eu.
RyK / PB / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska