Kolejny medal dla Polski! Natalia Kaczmarek na olimpijskim podium

kaczmarek 2 2024 08 09 203146

Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 metrów. Polka uzyskała w finale czas 48,98 sek. Zwyciężyła Marileidy Paulino z Dominikany, która ustanowiła rekord olimpijski – 48,17 sek. Srebro dla Salwy Eid Naser z Bahrajnu (48,53 sek.).

Pierwszy raz w historii trzy zawodniczki w jednym biegu zeszły poniżej 49 sekund. Ponadto każda z ośmiu finalistek złamała barierę 50 s. Ostatnia Henriette Jaeger z Norwegii uzyskała czas 49,96.

26-letnia Kaczmarek zdobyła swój trzeci medal olimpijski. Trzy lata temu w Tokio wywalczyła złoto w sztafecie mieszanej oraz srebro w sztafecie 4×400 m. Jest drugą polską lekkoatletką, która zdobyła olimpijski medal w biegu na 400 metrów. W 1976 roku w Montrealu na tym dystansie triumfowała Irena Szewińska.

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk pogratulowali lekkoatletce. Podziękowania w mediach społecznościowych przekazał też wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Biegaczka zachwycała formą od początku roku. W styczniu podczas zgrupowania w RPA ustanowiła rekord kraju w biegu na 300 m – 35,52. Poprawiła także rekordy życiowe na 100 m – 11,54 oraz 200 m – 23,05

Na początku lipca poprawiła rekord Polski na 48,90, a w olimpijskim w finale uzyskała drugi czas w karierze. Taki sam rezultat miała 10 czerwca, gdy wygrała mistrzostwa Europy w Rzymie.

Przed rokiem Kaczmarek wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w Budapeszcie, gdzie triumfowała Paulino. Reprezentantka Dominikany w stolicy Francji ponownie była najlepsza.

Wicemistrzynią olimpijską została Eid Naser, która w 2019 roku wygrała MŚ w Dausze, ustanawiając rekord Azji – 48,14. To również trzeci wynik w historii światowej lekkoatletyki. Później jednak została zawieszona za doping i ominęły ją igrzyska w Tokio oraz kilka innych ważnych międzynarodowych imprez.

To siódmy medal dla Polski w stolicy Francji. Wcześniej po złoto sięgnęła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas, a po srebro – kajakarka górska Klaudia Zwolińska w K-1. Na najniższym stopniu podium stawali do tej pory tenisistka Iga Świątek, Aleksandra Kałucka we wspinaczce na czas, a także drużyna szpadzistek: Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Renata Knapik-Miazga – oraz czwórka podwójna wioślarzy: Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Pewni medalu są natomiast polscy siatkarze oraz pięściarka Julia Szeremeta w wadze 57 kg.