Film „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” Marty Pietrasiewicz zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego 12. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Gala finałowa odbyła się w sobotę na Rynku Wielkim w Zamościu.
Statuetka za najlepsze zdjęcia podczas sobotniej gali powędrowała w ręce Tobiasza Czołpińskiego, autora zdjęć do filmu „Zbyszek «Trzynastka »” (reż. Beata Hyży-Czołpińska). Dokument o wojennych losach żołnierza polskiej konspiracji, podporucznika Zbigniewa Rećki z Białegostoku otrzymał także nagrodę publiczności.
CZYTAJ: Zamojski pułk gotowy do realizacji zadań. Jednostka z własnym sztandarem [ZDJĘCIA]
Nagrodę za najlepszy montaż otrzymali: Grzegorz Kubaszko i Radosław Wocial za film „Kurierskim Szlakiem. Azymut Węgry” o życiu i działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka. W czasie II wojny światowej historyk był kierownikiem i współzałożycielem Placówki W – komórki konspiracji cywilnej skupiającej tatrzańsko-sądeckich kurierów.
Nagrodę specjalną jury otrzymał dokument „Aż po grób” (reż. Małgorzata Orłowska) o miłości Floriana i Gołdy, polsko-żydowskiej pary z Frampola i jej tragicznych losów podczas II wojny światowej.
Jury wyróżniło ponadto film „Oświęcim. Zapomniana historia” (reż. Mirosław Krzyszkowski i Joanna Zając) i przyznało pozaregulaminową nagrodę dla „Była sobie piosenka” (reż. Mateusz Koldun).
Statuetki przyznało jury w składzie: dr Stanisław Królak, Paweł Woldan, Zbigniew Żmigrodzki i Adam Kraśnicki.
Nagrodę za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej organizatorzy przyznali reżyserce i scenarzystce Hannie Zofii Etemadi, autorce kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, laureatce wielu nagród i wyróżnień państwowych.
Podczas tegorocznych „Spotkań z historią” w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprezentowano 14 filmów konkursowych. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego o tematyce historycznej. Celem przeglądu jest budowanie tożsamości narodowej Polaków poprzez prezentację najnowszych filmów o tematyce historycznej.
Organizatorami festiwalu są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość i Redakcja Audycji Historycznych Telewizji Polskiej S.A.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. materiały prasowe dystrybutora filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”