Aktywny Maluch. Kolejne gminy z miejscami opieki w żłobkach i klubach dziecięcych [ZDJĘCIA]

453014322 810024097984292 8598099857506873854 n 2024 08 02 150308

W pięciu gminach regionu zostaną utworzone miejsca opieki w żłobkach i klubach dziecięcych. Dziś (02.08) podpisano kolejne umowy na ponad 6 milionów złotych w ramach programu Aktywny Maluch 2022-2029.

– Bardzo nam zależało, aby zwiększyć dostępność do opieki nad dziećmi do lat 3 – mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – Wiele obszarów było objętymi tzw. białymi plamami, czyli brakiem dostępności do opieki żłobkowej. Dzisiaj już wiemy, że udało nam się od początku roku zmniejszyć tę ilość ze 149 do 82 gmin, czyli spadek o blisko 45 procent.

CZYTAJ: Tragiczny wypadek na torach. Kierowca samochodu wjechał pod pociąg

– Nie posiadaliśmy opieki nad dziećmi do 3 lat. Zabiegaliśmy od dłuższego czasu o środki na ten cel – mówi wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. – Posiadamy obiekt po byłej szkole, który chcemy zaadaptować na 40 dzieci w wieku żłobkowym, a drugą część na drugie samodzielne przedszkole.

Umowy podpisały gminy: Izbica, Terespol, Międzyrzec Podlaski, Kock i miasto Międzyrzec Podlaski.

Trwa nabór wniosków do programu “Aktywny Maluch – pierwszy dzienny opiekun w gminie”

Poza tym trwa nabór wniosków do pilotażowego rządowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Program pod nazwą “Aktywny Maluch – pierwszy dzienny opiekun w gminie” jest skierowany do małych miejscowości, w których nie ma ośrodków opiekujących się najmłodszymi dziećmi.

– Program zakłada wsparcie do 300 tysięcy złotych – mówi posłanka Bożena Lisowska. – Może to być na zakup nieruchomości albo na jej dostosowanie, remont, doposażenie, ale także na zatrudnienie maksymalnie dwóch opiekunów dziennych. Każdy z nich dostanie od tego programu rządowego 8 tys. zł brutto na wynagrodzenie. Dzieci, które mogą być tam pod opieką, w liczbie minimum 5, maksymalnie 9 mogą mieć maksymalnie 3 lata, a 4 lata w tych gminach, gdzie nie ma opieki przedszkolnej.

Budżet programu to 60 milionów złotych. Nabory trwają do 30 sierpnia, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 września. Gotowe projekty wniosków można składać przez ePUAP w urzędach wojewódzkich.

Program mogą realizować także osoby fizyczne, organizacje pozarządowe i  stowarzyszenia.

LilKa/ opr. DySzcz / AnKoś

Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie FB

Exit mobile version