02.08.2024 Informator kulturalny

p7282912 2024 07 28 224004 2024 08 02 162210

Ostatnie projekcje kazimierskiego festiwalu 

To ostatnie festiwalowe dni w Kazimierzu Dolnym. Trwa Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Atmosferę czuć w całym nadwiślańskim miasteczku. Nie tylko w miejscach, gdzie odbywają się projekcje.

W piątkowym programie m.in. doceniony czarno-biały dramat w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. „Pora umierać” to historia Anieli, która znajduje się u schyłku życia, ale nie jest zadowolona z rysującej się perspektywy najbliższych lat. To poetycka opowieść o pragnieniu bycia potrzebnym, przemijaniu, starości, samotności i wierności wartościom. Główną rolę kobiecą zagrała fenomenalna Danuta Szaflarska. Początek seansu o 12:30 w Małym Kinie.

O 21:00 niezwykle współczesna opowieść osadzona w powojennej rzymskiej rzeczywistości. To świat kobiet bez prawa do głosu, podejmujących się słabo płatnych prac, w którym siarczysty policzek od męża jest banalną codziennością. Film „Jutro będzie nasze” w reż. Paoli Cartollesi mogą Państwo zobaczyć w Kinie na Zamku. 

Na scenie na kazimierskim Rynku absolwentka Lubelskiej Szkoły Jazzu Magda Kuraś i Jarek Jurkiewicz. Folk, jazz, pop i mnóstwo melancholii w głośnie wokalistki pozwoli państwu na wewnętrzny odpoczynek. Duet zaprezentuje w nowych aranżacjach utwory z albumu Magdy Kuraś „Plony” oraz jej inne niepublikowane wcześniej utwory.

Początek koncertu o 18:00. Festiwal potrwa do niedzieli.

Wernisaż fotografii w CSK

Na wernisaż fotografii zaprasza CSK w Lublinie. Autorem zdjęć jest Bogdan Dziworski – to wybitny filmowiec, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Stworzył czuły i subiektywny dokument wokół polskiego społeczeństwa w latach 60., 70., 80 i 90. Zapisał go w formie czarno-białych zdjęć, które będzie można podziwiać na ekspozycji. To fragment ponad czterdziestoletniego dorobku twórczego fotografa.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej.

Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej:

Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 roku, w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90.

Wystawa będzie obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego.

Wernisaż rozpoczyna się o 16:00 w CSK w Lublinie 

Wernisaż malarski w Galerii Podlaskiej

W Galerii Podlaskiej wernisaż prac malarskich Małgorzaty Kaczmarskiej. To artystka wizualna eksperymentująca z mediami typu wideo i instalacją, realizuje także projekty intermedialne. Kluczowym motywem jej twórczości jest człowiek i jego relacje z otoczeniem. Prezentowała swoją twórczość na 14 wystawach indywidualnych. 

W 2023 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowo-badawcze w dziedzinie sztuki.

Wystawa „NIEUKRYTE” odnosi się do sposobu kształtowania kompozycji malarskiej wobec realistycznego i konkretnego motywu.

Na wystawie prezentowane są prace inspirowane wakacyjnymi, plażowymi aktywnościami, które dla autorki są punktem wyjścia do nieskończenie złożonej pracy nad ekspresją malarską.

Wernisaż rozpoczyna się o 18:00 w Galerii Podlaskiej. 

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version